BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • <strong>Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj</strong>
  Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj
 • Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
 • Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
  Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
 • Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
  Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
 • Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
  Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
 • Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
  Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
 • Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
  Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
 • Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
  Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
 • Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
  Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
 • Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
  Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
YAZARLAR

Savaş Çeçen / Yazar
Savaş ÇEÇEN / Yazar
Eklenme Tarihi: 2 Aralık 2017, Cumartesi 23:57 - Son Güncelleme: 2 Aralık 2017 Cumartesi, 23:57
Font1 Font2 Font3 Font4Zaman Sizsiniz

Zaman, çözülmesi en zor şey, bir kalıba sığmayan ve her şeyi içinde hapseden bir girdap… Hayatımızı zamanla sınırlayıp zamana ayak uydurmaya çalışırız, beklentilerimizi zamandan beklemeyiz ama zamanla beklentilerimize sahip oluruz.

 

Bazen zamana yetinemeyiz ve yeterince zamanımız olmaz, tek bir zaman biçimde yaşayıp, her birimizi zamanı farklı yaşarız. Zaman kimi bazen acımasız davranırken, bazende bizden yana olur, aslında tarafsız ve yargısızdır. Bazen azgın bir şelale gibi kayaları deler geçer bazen durgun, ırmak gibi sesizdir, ve zamanı saatler yardımıyla takip ederiz. Kolunuzda ki saat dursa bile, onu yeniden akıp giden zamana ayarlarsınız, lakin zaman kimseyi beklemeyen ardına bakmayan umursamaz bir kısrak gibi koşar gider siz onu geçseniz bile zamansız kalınca gidecek hiç bir yeriniz kalmayınca mıhlanıp kalırsınız zamansız bir yerde ta ki zamanınız gelinceye kadar.

 

Evren koca bir duvar saati gibidir, zamanın kendisi değildir lakin tek başına koca bir saattir aslında, evrenin içindeki galaksiler ve yıldızlar, saatin çark ve dişli görevini görürler, bütün bu galaksiler, yıldızlar ve gezegenler hatta gezegenlerin uyduları bu saatin dişlileridir. Her şey muhteşem bir saatin işleyişi içindir, ve bütün bunlar muazzam bir ahenk ile hareket eder, bu kadar muazzam bir şeyi ancak muazzam bir gücün sahibi yapabilir.

 

Bilindiği gibi İsviçrede ve bazı diğer ülkelerdeki inanılmaz değerli ve kaliteli saatler üretililiyor ve bu saatlerin birini bile bazılarımız için koluna takması bir hayal, bu saatler büyük bir titizlikle en iyi mühendisler tarafından tasarlanır ve sadece çarkları ve dişlilerin dengeyle sonsuza dek çalışmasını ve doğru zamanı yakalamasını sağlar, hatta kimi mühendisler evren’in işleyişini takip eden saatler tasarlamaya çalışırlar, yinede doğru zamanı tam anlamıyla yakalamak pek mümkün sayılmaz.

 

Zaman her şeyin bilir ama kimseye sor vermez. Vakti gelince sırları açıkladığında sır herkesin bildiği bir şey olur bir anda zamanı biz tasarlamadık ve zamanım tam anlamıyla farkında mıyız muammalı bir konu, lakin farkındalıklarımız zaman alıyorsa vede çaba o halde çabalarımızı artırıp zamanımızı daraltmadan yaşamayı tavsiye ederim..

 

Hayatımızda ertelediğimiz şeyler oldukça erteleniyoruz ve ya kaybediyoruz. Lakin kaybettiğimiz zaman geri alması mümkün olmuyor. Her insanın hayatında yanlış seçimler oluyor, ve geri adım atması imkansız oluyor, zamanı göstermek için saatlerimiz olsada, ona sahip olacak kimsenin güçü yok onu yaratan dışında, bir zaman makinası bile icat etseniz siz sadece geriye veya ileriye gidersiniz ama yaşanılmayan zamana adım atamazsınız.

 

Çünkü o zamanı bilemezsiniz ve kimse bilmediği görmediği bir yere gidemez, zaman çok değerli ve boşa akıp gitmesine izin vermeyin, her anınızı özel ve güzel yaşayın çünkü zaman değerli, ama siz daha değerlisiniz çünkü zaman sizin için akıyor belkide zaman sizsiniz.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN