BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • <strong>Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj</strong>
  Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj
 • Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
 • Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
  Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
 • Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
  Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
 • Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
  Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
 • Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
  Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
 • Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
  Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
 • Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
  Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
 • Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
  Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
 • Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
  Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
YAZARLAR

Serdar BOZDOĞAN
Serdar BOZDOĞAN / Araştırmacı Yazar
Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2018, Pazar 03:21 - Son Güncelleme: 7 Ocak 2018 Pazar, 03:21
Font1 Font2 Font3 Font4Yeni Sistemde Bürokratik Oligarşi Yıkılarak Devlet Aklı Hakim Kılınacak

 

Beceriyle uygulanan dolaylı taktikler hava yâda yeryüzü gibi tükenmez; nehir yâda ırmakların akışı gibi durmaz; güneş yâda ay gibi yeniden doğmak için batar; dört mevsim gibi geri gelmek üzere gider. Sun Tzu

 

Kamu yönetim hizmeti bir ülkenin kalkınmasındaki ana unsurdur. Bu alanda başarılı olan bir ülke kalkınma politikalarını hızlı bir şekilde gerçekleştirirken aynı minvalde politika uygulamasında geri kalan bir devlet sistemi yerinde sayıklayarak gerilemeye başlar. Bu da tüketim ve israfı artırırken üretimin azalmasına neden olur. Ülkenin ve milletin bu olumsuz süreçten etkilenmesi bürokratik oligarşiyi meydana getirir.

 

Bürokratik oligarşide her zaman çıkar politikaları güttüğünden daima dış destekli paralel casus oluşumlarına alan açmaktadır. Bugün ülkemizde temizlemeye çalıştığımız FETÖ/PDY örgütü bizzat bürokratik oligarşi oluşumu içerisinde yer alıp ihanet politikalarını bir sivil toplum çalışması gibi gerçekleştirmiştir.

 

Bürokratik oligarşinin hedefi dış ticaret, teknoloji, ekonomi, finans, maliye, insan kaynakları, sanayi, tarım, sağlık, eğitim, kültür, sanat vb. alanlarda zafiyetler inşa ederek kurumsal çatışma ve siyasi krizlerin oluşmasını sağlayarak 'obez devlet' yapılanması inşa etmektir.

 

Obez devletler ülke yönetim aşamasında kendi stratejilerini dengeli bir şekilde kurgulayamaz. Çünkü bürokratik oligarşi buna müsaade etmez. Her zaman bir fırsatını bulup karar alıcı olan siyasi mercileri bir şekilde yanlış yönlendirip fikirsel anlamda teori çürütmesi yaparak kendi istedikleri zemini aranılan politika alt yapısı gibi servis etmektedirler.

 

Kendi milli stratejini uygulayamayan bir devlette her zaman dışa bağımlı olarak yarı canlı bir devlet gibi yaşar. Hükümet politikalarının icra edilmesi hususunda kurumsal yapılanmalar gözden geçirilerek zaman, masraf ve personel fazlalığı esas alınarak yeni bir kamu yönetim ve bürokrasi sistemi inşa edilmelidir.

 

Düşmanın zayıf noktalarını hedef alırsanız ilerlerken direnişle karşılaşmazsınız; düşmandan çabuksanız düşman takibinden rahatlıkla kurtulursunuz.

 

Savaş sanatını esas alarak kamu yönetimi ve bürokraside devlet yapısında zayıf noktalar oluşturacak mecralar tespit edilmelidir. Bu mecralar zaman, masraf, israf, personel ve enerji kaybına sebep olurken aynı zamanda uygulanan politikaların gecikmesine neden olabilir.

 

Bu stratejik önermeyi esas alarak Bakanlık, Müsteşarlık, Genel Müdürlük, Daire Başkanlığı, Şube Müdürlüğü' ve bu statülerin 'yardımcılarına' yönelik tüm kadroların verimlilik esasları gözden geçirilerek yeniden yapılandırılması sağlanacaktır.

 

Fazla masraf ve enerji israfı gerekçesi ile işlevselliğine son verilerek kapatılan departmanların kadroları uzmanlık ve verimlilik esas alınarak farklı kamu kurumlarında tespit edilen kadrolara personel olarak görevlendirilecektir.

 

Devletimiz elbette büyük, güçlü olacaktır ama hantallığın kaynak ve zaman israfının daha pek çok hastalığın sebebi olan obezlikten devletimizi kurtarmamızın şart olduğu da bir gerçektir. Bürokratik oligarşi ve onun paralel oluşumlar ile oluşturduğu obez devlet yapılanmasına son verilerek devlet hafızası ve devlet aklı milli güvenlik politikaları ile muhafaza edilecektir.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN