BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
  Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
 • Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da romanına dair ipuçları verdi
  Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da romanına dair ipuçları verdi
 • Ressam Vincent Van Gogh kulağını neden kesti? Van Gogh şizofren mi dahi miydi?
  Ressam Vincent Van Gogh kulağını neden kesti? Van Gogh şizofren mi dahi miydi?
 • Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı yeni filmine 470 bin euro destek
  Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı yeni filmine 470 bin euro destek
 • ”Türk’ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk” Romanının Yazarı Hani Astolin ile Röportaj
  ”Türk’ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk” Romanının Yazarı Hani Astolin ile Röportaj
 • Yazar Yiğit Caner Ertoşi Kimdir?
  Yazar Yiğit Caner Ertoşi Kimdir?
 • THE  FRENCH DREAM’S ARMOR: MACRON  
  THE  FRENCH DREAM’S ARMOR: MACRON  
 • Türk öğrenciye Cannes’dan ödül
  Türk öğrenciye Cannes’dan ödül
 • ‘Dara Antik Kenti üç yıl içinde UNESCO Listesi’ne girecek’
  ‘Dara Antik Kenti üç yıl içinde UNESCO Listesi’ne girecek’
 • Kutsal Emanetler’in gizli yolculuğu belgesel film oluyor
  Kutsal Emanetler’in gizli yolculuğu belgesel film oluyor
YAZARLAR

Serdar BOZDOĞAN
Serdar BOZDOĞAN / Araştırmacı Yazar
Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2018, Pazar 03:21 - Son Güncelleme: 7 Ocak 2018 Pazar, 03:21
Font1 Font2 Font3 Font4Yeni Sistemde Bürokratik Oligarşi Yıkılarak Devlet Aklı Hakim Kılınacak

 

Beceriyle uygulanan dolaylı taktikler hava yâda yeryüzü gibi tükenmez; nehir yâda ırmakların akışı gibi durmaz; güneş yâda ay gibi yeniden doğmak için batar; dört mevsim gibi geri gelmek üzere gider. Sun Tzu

 

Kamu yönetim hizmeti bir ülkenin kalkınmasındaki ana unsurdur. Bu alanda başarılı olan bir ülke kalkınma politikalarını hızlı bir şekilde gerçekleştirirken aynı minvalde politika uygulamasında geri kalan bir devlet sistemi yerinde sayıklayarak gerilemeye başlar. Bu da tüketim ve israfı artırırken üretimin azalmasına neden olur. Ülkenin ve milletin bu olumsuz süreçten etkilenmesi bürokratik oligarşiyi meydana getirir.

 

Bürokratik oligarşide her zaman çıkar politikaları güttüğünden daima dış destekli paralel casus oluşumlarına alan açmaktadır. Bugün ülkemizde temizlemeye çalıştığımız FETÖ/PDY örgütü bizzat bürokratik oligarşi oluşumu içerisinde yer alıp ihanet politikalarını bir sivil toplum çalışması gibi gerçekleştirmiştir.

 

Bürokratik oligarşinin hedefi dış ticaret, teknoloji, ekonomi, finans, maliye, insan kaynakları, sanayi, tarım, sağlık, eğitim, kültür, sanat vb. alanlarda zafiyetler inşa ederek kurumsal çatışma ve siyasi krizlerin oluşmasını sağlayarak 'obez devlet' yapılanması inşa etmektir.

 

Obez devletler ülke yönetim aşamasında kendi stratejilerini dengeli bir şekilde kurgulayamaz. Çünkü bürokratik oligarşi buna müsaade etmez. Her zaman bir fırsatını bulup karar alıcı olan siyasi mercileri bir şekilde yanlış yönlendirip fikirsel anlamda teori çürütmesi yaparak kendi istedikleri zemini aranılan politika alt yapısı gibi servis etmektedirler.

 

Kendi milli stratejini uygulayamayan bir devlette her zaman dışa bağımlı olarak yarı canlı bir devlet gibi yaşar. Hükümet politikalarının icra edilmesi hususunda kurumsal yapılanmalar gözden geçirilerek zaman, masraf ve personel fazlalığı esas alınarak yeni bir kamu yönetim ve bürokrasi sistemi inşa edilmelidir.

 

Düşmanın zayıf noktalarını hedef alırsanız ilerlerken direnişle karşılaşmazsınız; düşmandan çabuksanız düşman takibinden rahatlıkla kurtulursunuz.

 

Savaş sanatını esas alarak kamu yönetimi ve bürokraside devlet yapısında zayıf noktalar oluşturacak mecralar tespit edilmelidir. Bu mecralar zaman, masraf, israf, personel ve enerji kaybına sebep olurken aynı zamanda uygulanan politikaların gecikmesine neden olabilir.

 

Bu stratejik önermeyi esas alarak Bakanlık, Müsteşarlık, Genel Müdürlük, Daire Başkanlığı, Şube Müdürlüğü' ve bu statülerin 'yardımcılarına' yönelik tüm kadroların verimlilik esasları gözden geçirilerek yeniden yapılandırılması sağlanacaktır.

 

Fazla masraf ve enerji israfı gerekçesi ile işlevselliğine son verilerek kapatılan departmanların kadroları uzmanlık ve verimlilik esas alınarak farklı kamu kurumlarında tespit edilen kadrolara personel olarak görevlendirilecektir.

 

Devletimiz elbette büyük, güçlü olacaktır ama hantallığın kaynak ve zaman israfının daha pek çok hastalığın sebebi olan obezlikten devletimizi kurtarmamızın şart olduğu da bir gerçektir. Bürokratik oligarşi ve onun paralel oluşumlar ile oluşturduğu obez devlet yapılanmasına son verilerek devlet hafızası ve devlet aklı milli güvenlik politikaları ile muhafaza edilecektir.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN