ÖNE ÇIKAN HABERLER

Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
Eklenme Tarihi: 7 Haziran 2021, Pazartesi 10:41 - Son Güncelleme: 7 Haziran 2021 Pazartesi, 10:48
Font1 Font2 Font3 Font4Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
Kitap ile kalemin tam ortasına düşmektir yazmak. Ansızın gece uyanıp kitabınızı öpmektir yazarlık. Hayal gücünü yaratıcılıkla birleştirip, edebi bir uslupla çeşitli eserler ortaya çıkarmaktır. Biraz delilik, biraz da cesaret ister.

Burhan Temel : Merhaba, ilk olarak kendiniz hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz?

 

Nuray Dülgar : Bursa’da doğdum. Eğitimlerimi Bursa’da tamamladım. Edebiyata ilgim olduğunu, 12 yaşında fark ettiğimden beri kalemim daim olmuştur. Sosyal Hizmet okuduğum için son yıllarda topluma ve insan davranışlarına yönelik araştırmalar yaptım. Hem eğitimime hem araştırmalarıma devam ediyorum.

 

 

Burhan Temel : Sizce yazarlık nedir ?

Nuray Dülgar : Kitap ile kalemin tam ortasına düşmektir, ansızın gece uyanıp kitabınızı öpmektir yazarlık. Hayal gücünü yaratıcılıkla birleştirip, edebi bir uslupla çeşitli eserler ortaya çıkarmaktır. Biraz delilik, biraz da cesaret ister.

 

 

Burhan Temel : Hayatınızda en fazla iz bırakan olay veya durum nedir?

 

Nuray Dülgar : Oldukça iyi bir hafızaya sahip olmamdan dolayı iz bırakan olaylar fazladır. Bir olayı diğerinden önem bakımından ayırmam mümkün değil.

 

 

Burhan Temel : Kitabınızı nasıl yazmaya karar verdiniz ? Kitabınızın içeriğinden biraz bahseder misiniz ?

Nuray Dülgar : Yazmaya günlük tutarak başladım. Bunu şiir takip etti ve kısa hikayeler yazmaya başladığımda lise öğrencisiydim. Edebiyat platformunda şiirlerimin bazılarını yayımlamaya karar verdiğimde 18 yaşındaydım. Kısa kısa hikayeler yerini, başkaları için yazdığım hayat hikayelerine bıraktı ve en sonunda roman yazmaya karar verdim.

Gerçek yaşamdan uyarlanmış, zaman zaman kendi yaşamımdan kesitleri kurgu ile harmanladığım, okuyucuya faydalı olmayı amaç edindiğim bir kitaptır.

 

Burhan Temel : Hayal gücünüz çok geniş ve renkli olmalı. Bununla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Nuray Dülgar : Evet, geniş ve güçlü. Hayal gücümü geniş ve renkli kılan, yaşam şartları ve toplumsal olaylardır. İnsanların yavaş yavaş ruhlarının öldüğü bir zamanda, hayal ettiğim müddetçe yaşamayı şeçtim.

 

Burhan Temel :Yazarken olmazsa olmazlarınız var mı? ( örn. çay-kahve içmek gibi )

Nuray Dülgar : Gece, loş bir ortam ve sakinlik olmazsa olmazımdır. Gece boyunca bana, klasik müzik ve kahve eşlik eder.

 

Burhan Temel : Bir yazar için zaman ne demektir?

 

Nuray Dülgar : Bulunduğum gerçek ortamı terk etmek ve başka bir boyuta geçmektir. Zaman, benim için yazarken yoktur. Yazarken kısıtlanmamalı ve olabildiğince özgür olmalıyım.

 

Burhan Temel : Günlük hayat kaleminizi nasıl etkiliyor ?

Nuray Dülgar :Günlük yaşamda; güncel olayları takip eder, film izler, müzik dinler, dans eder ve kitap okurum.Film izlerken ve müzik dinlerken, kendimi hayal dünyamdaki başka bir filmde ve şiirde bulurum.Toplumsal olaylara karşı duyarlı oluşumdan dolayı da kalemimi sıklıkla konuştururum.

 

Burhan Temel : Ufukta yeni bir kitap var mı ?

Nuray Dülgar :Yakın zamanda, okuyucuların karşısına yeni bir kitapla çıkacağım.

 

Burhan Temel :Bir yazar olarak okuyucularınıza mesajlarınız nelerdir?

Nuray Dülgar :Kitap okumayı, boş zamanları doldurmak olarak görmemeliyiz. Kitaplar doludur ve en verimli zamanlarımızda bize yol gösterici olur. Sıklıkla okumak ve yazmak, yazar olmaya bir adım daha yaklaştırır.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!