BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • <strong>Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj</strong>
  Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj
 • Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
 • Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
  Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
 • Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
  Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
 • Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
  Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
 • Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
  Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
 • Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
  Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
 • Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
  Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
 • Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
  Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
 • Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
  Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
YAZARLAR

Kerim Mete
Kerim METE / Yazar - Ziraat Mühendisi
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2018, Salı 18:09 - Son Güncelleme: 17 Nisan 2018 Salı, 18:09
Font1 Font2 Font3 Font4Yaz bakalım yazabiliyor musun?

 

Parmağımın ucunu dilimle ıslatıp havaya yazı yazdım. Mahalledeki yaşıtlarımla hafta sonu oyunlarımızı oynarken yeni kurumakta olan toprağın çamuruna işaret parmağımla yazılar yazdım. Geri dönüp  tekrar ne yazdım diye bakmaya fırsat bulmadan silgim olan yağmura hayıflandım.  Denize, göle yazılar yazdım. Ve kimse ne düşündüğümü asla bilemedi.

 

İnsan düşünürken içinde yaşar,yaşatır dünyasını.  Kimi zaman düşündüklerini başkaları bilsin diye konuşur, ama uçan sözler olur konuştukları. Kafesinde mahpus olmayan kuşun açık olan kapıyı keşfetmesi kadar sürer, insan düşüncelerinin ağızdan  çıkan sözleri gibi.  Söz uçar yazı kalır dememiş miydi üstat.  Ve yazı keşfedildiği günden bu yana yazanların beyniyle, kalbiyle, düşüncelerimize yön ve ivme verdik çoğu zaman. Öteden beri tarihi, yazılı tarih döneminden bu yana belgeli ve bilerek araştırıp analiz edebiliyoruz.

 

Günümüzde yazan insanlar ne yazar ise yazsın hep geleceğe ışık ve yollar açmaya devam edecekler. Her insan konuşabilir belki ama asla konuştuklarını  bile yazamaz. Yazar ne yazdı diye eleştirmekle geçen kişilerin ömrü, hep içinde keşkelerle kavga eden ruhunun yazarlığa imrenme hikayesi dolu olacaktır.

 

Biliyorum. Okumak dinlemekten, konuşmaktan çok daha zordur. Biliyorum. Yazmak, konuşmaktan daha zordur. Ama yine biliyorum ki, boş boş dahi olsa konuşan, yazandan daha çok prim yapıyor hayatta.

 

En acısı nedir biliyor musunuz? Hiçbir kitap ve yazılı kaynağı doğru dürüst takip edip okumayan insanların eleştirisi ile, derinliksiz olduğu çok belli olduğu halde sırf konuşma yeteneği ile yüzeysel konuşmalarla dinletisi olan insanların çokluğu beni çok yaralıyor. Bunun nedeni çok açık şekilde bilinmesine rağmen ki, toplumlar bir bütün kültürleşir yani toplum sürükleyicilerinin kültür seviyesi tüm toplumu peşinden çeker. İnanıyorum ve umuyorum ki, bir gün bu toplum hem bilgi seviyesini hem kültür seviyesini yükselterek bugün toplumları yüzeyden konuşmalarla peşinden çekenleri arkasında bırakıp, değersizleştirecektir. O zaman ülkem her açıdan gelişip mutlu insanların ülkesi olacaktır.

 

Kanarya severler derneği bile üyelerine yılda bir kere bir tören adında toplantı tertipleyerek sözüm onlara bahaneden kategoriler seçerek sırf üyelerini insani değerler açısından  takdir ve önemsenmişlik  hediyeleri sunmaktadır. Bugün yazarlarımızın bir kısmı diğerlerinden daha iyi olduğu sadede bağlı bulundukları Stk, şirket, medya grubu gibi tüzel kişiliklerin kendi yazarlarını onure eden programlar olmaktan öteye geçememektedirler.

Yazan her insan değerlidir. Hele bir çok bahtsız yazarın keşfedilmemiş sihirli cümlelerini görmeye fırsat vermeyen, kalemlerden, parmak uçlarının klavye tuşlarına, yayınevleri ve gazetelerin  genel yayın müdürlerine kadar herkes sorumludur.

 

Her yazarın kendine has bir yazı üslubu vardır. Ben yazılarıma başlık koymadan yazarım. İçimdeki sözcükleri bu yazı için tüketince geriye doğru bakar ve başlığı sen koy derim yazıma. İşte bu yazının başlığı da..

 

Bu dünyayı iyilik kurtaracak ve bu iyilikler nesillerden nesillere yazılarak aktarılacaktır.

 

Beni keşfedemeyenlere inat, içimdeki sözcüklerin uçup gitmesine fırsat vermeden kayıt altına aldığım cümlelerimi beyaz kâğıtlara siya siyah harflerle karalamaya devam edeceğim.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN