ÖNE ÇIKAN HABERLER

Yapay zeka roman yazdı, yarışmada finale kaldı!
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2018, Cumartesi 02:22 - Son Güncelleme: 21 Temmuz 2018 Cumartesi, 02:22
Font1 Font2 Font3 Font4Yapay zeka roman yazdı, yarışmada finale kaldı!
Dövüş Kulübü’nün yazarı Chuck Palahniuk bizi yapay zeka karşısında zamanında uyarmıştı: Fotoğraf icat edildiğinde ressamlar ne yaşadıysa, yapay zekanın gelişimiyle birlikte öykü yazarları aynısını yaşayacaklar. Robot yazarlar kusursuz kitaplar yazabilecekler. Bu yüzden tıpkı ressamlar gibi sürreal çalışmaktan ve gramer sınırlarını zorlamaktan çekinmeyin.

Usta yazarın bahsettiği gün nihayet geldi. Japonya’nın Hakodate, Hokkaido bölgesindeki Future University araştırmacıları, geliştirdikleri yapay zekaya bir roman yazdırdı. “Bir Bilgisayarın Roman Yazdığı Gün” adını taşıyan roman Japonya’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Hoshi Sinichi Edebiyat Ödülü için yarışmaya katıldı. Toplamda 1.450 romanın yarıştığı etkinlikte Hitoshi Matsuraba ve ekibinin geliştirdiği yapay zekanın yazdığı kitap finale kadar yükselmeyi başardı.

 

Yapay zeka ekmeğimizle oynuyor!

Robot yazarlar bugüne kadar veriye dayalı içerikler üretmek konusunda kullanılıyordu. Stok raporları, analizler ve diğer veri bazlı yazılar için çoğu zaman insanlardan iyi iş çıkarıyorlar. Ancak sıfırdan bir hikaye oluşturma ve karakter tasvirleri yapabilme becerileri, roman yazarları için endişe verici bir gelişme olsa gerek.

Etkinlik sonrası konuşan Japon bilim kurgu yazarı Satoshi Hase’nin açıklamasına göre, kitap şaşırtıcı şekilde başarılı bir kurguya sahip. Buna karşın karakter tasvirleri konusunda halen aşılması gereken eksiklikler bulunuyor.

 

İşin sırrı yazılımda

 

Aslında bu noktada iş yapay zekada değil, onu geliştiren programcıda bitiyor. Çünkü bir yapay zekanın gerçek anlamda yaratıcı bir eser ortaya koyması mümkün değil. Sistem her zaman programlandığı sınırlar çerçevesinde çalışabiliyor. Öte yandan insani duygular barındırmayan yapay zeka karakter gelişimini tasvir ederken güçlük çekiyor.

Finalist olan “robot yazarın” geliştiricisi Hitoshi Matsubara ise geleceğe dair umutlu. Bugüne kadar yapay zeka programlarının, çözümü olan sorunların üstesinden gelmek için kullanıldığını hatırlatan Japon akademisyen, “Gelecekte yapay zekanın potansiyelini insana ait kreatif zekayla yarışacak seviyeye getirmek isterim” diyor.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!