ÖNE ÇIKAN HABERLER

Türkiye’nin en önemli kültür değerlerinden Döşemealtı Halıları böyle hazırlanıyor
Eklenme Tarihi: 11 Ağustos 2018, Cumartesi 03:01 - Son Güncelleme: 11 Ağustos 2018 Cumartesi, 03:01
Font1 Font2 Font3 Font4Türkiye’nin en önemli kültür değerlerinden Döşemealtı Halıları böyle hazırlanıyor
Kültürümüzün en önemli değerlerinden birisi de halı... Reuters, Antalya Döşemealtı halısını üreten vatandaşları görüntüledi. Türk halılarını dünyaya tanıttı.

Antalya Döşemealtı, ünlü halılarıyla meşhur. Halılar bölgeye has tezgahlarda dokunuyor. Dünyaca ünlü olan halılar, 12. yüzyılda bölgeye gelen Teke Yörükleri tarafından yayıldı. Bugün Döşemealtı’daki her evde bir halı tezgahı görmek mümkün.

dosemealtihalilari-reuters6

Fotoğraflar: Reuters

Döşemealtı halıları, koyun kırkıldıktan sonra hazırlanıyor. Kadınlar yünü ve yapağıyı yıkıyor, elleriyle liflere ayırıyor ve yaylaya atıyorlar. Ardından kirman ile eğiriyorlar ve tengerekle büküyorlar. Bükme işleminden sonra tabiattan elde edilen kök boyalarla ipler boyanıyor. Boyanan ipler halı dokuma işleminde atkı ve çözgü olarak kullanılıyor.

dosemealtihalilari-reuters4

 Döşemealtı halıları ters düğüm yani ‘Gördes Düğümü’ ile dokunuyor. Günde sekiz saat halı dokuyan bir usta yirmi günde, 125×180 santimetre boyutundaki seccade halıyı tamamlayabilir.

dosemealtihalilari-reuters2

Döşemealtı halılarında kırmızı, mavi, lacivert, bordo, yeşil, siyah beyaz renkleri yer alıyor. Döşemealtı yöresinde dokunan halı adları şöyle sıralanıyor: Halelli, Toplu, Kocasulu, Dallı, Dallı-Akrepli, Mihraplı (Camili), Akrepli, Terazili-Toplu-Yastıklı, Bayraklı, Dokuz Toplu (Yıldızlı), Kuleli Yıldızlı Toplu, Laleli Mihraplı, Koyun Haplı Dallı, Heybe Toplu ve Ambarlı…

 

 

dosemealtihalilari-reuters5

Reuters, bu tarihi halının döşeme işlemini yerinde görüntüledi ve dünyaya servis etti. Görüntülerde Döşemealtı’ndaki işçilerin, halıların renklerini yumuşatmak için tarlalar bıraktıkları görülüyor.

 

dosemealtihalilari-reuters

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!