ÖNE ÇIKAN HABERLER

The Lady of Heaven Filmi İngiltere’yi Karıştırdı
Eklenme Tarihi: 11 Haziran 2022, Cumartesi 09:05 - Son Güncelleme: 11 Haziran 2022 Cumartesi, 09:07
Font1 Font2 Font3 Font4The Lady of Heaven Filmi İngiltere’yi Karıştırdı
12 milyon sterlin bütçeyle çekilen film İngiltere’de hafta sonu vizyona girdi. Ancak ülke de Müslüman toplum film dine hakaret ediyor diyerek ayağa kalktı.

İngiltere’de yaşayan Müslümanlar, Hz. Muhammed’in kızı Fatıma’nın hayatının anlatıldığı ‘Cennetin Hanımı’ (The Lady of Heaven) filminin yayından kaldırılması için protesto gösterileri düzenliyor.

 

The Lady of Heaven - Rotten Tomatoes

 

İngiltere'nin başkenti Londra’da yer alan alışveriş merkezi Westfield Stratford City içerisinde yer alan Vue sineması önüne toplanan film karşıtı hassasiyet sahibi kalabalık filmin afişlerinin indirilmesini ve filmin gösterimden kaldırılmasını rica etti.

 

Cineworld cancels The Lady of Heaven film screenings after protests -  BritAsia TV

 

SÜKUNETİN SAĞLANMASI İÇİN;

Ülkedeki büyük sinema salonları, Müslüman protestocuların tepkisini çektikten ve ‘personelimizin ve müşterilerimizin güvenliğini sağlamak için’ açıklamasını yaptıktan sonra filmin gösteriminin tüm şubelerde kalıcı olarak durdurulduğunu açıkladı.

Bir protestocu ise fil hakkında; ‘Bu filmde ne var diye merak edenler bu film dine hakaret ediyor ve siyahileri aşağılamaktadır. Buna rağmen Vue sineması filmi göstermek konusunda ısrar ediyor. Biz bu filmin tamamen kaldırılmasını istiyoruz.” dedi.

Prostestocu grup, ellerinde pankartlarla merkeze girerken filmin kaldırılmasını talep eden sloganlar attı.

 

FİLMİN GÖSTERİMİNİN DURDURULMASI TARTIŞMALARA YOL AÇTI

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid tartışmalara değinirken, sinemaların verdiği iptal kararının ‘tehlikeli’ olduğunu söyledi. TalkTV’ye konuşan Javid, “Bu ülkede verilen iptal kararları hakkında endişeliyim. Dışarıda, olaya tepki göstermeye ve alınmaya hakları olduğunu düşünen insanlar var ancak kimsenin buna hakkı yok. Birisinin söyleyeceklerinden hoşlanmayabilirsin, ama söylemeye hakları var.” diye konuştu.

 

‘DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE TERS’

Lordlar Kamarası’nda Claire Fox da sinemaların filmi yayınlamama kararına sosyal medyadan tepki gösterdi. Fox, “Sanat için felaket, ifade özgürlüğü için tehlikeli, kimlik siyasetinin demokrasi için bir tehdit olmadığını savunanlar için bir ders olsun” dedi.

Filmin baş yapımcısı Malik Shlibak, filmin yayınının durdurulmasını ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirdi ve filmi gösterimden kaldıran sinemaları i ‘radikal aşırılık yanlılarına boyun eğmek’le suçladı.

Shlibak, sosyal medya hesabından tehdit mesajları aldığını ve kendisine ‘Seni öldüreceğim’ yazan onlarca kişi olduğunu söyledi. Yapımcı, “Bana kafir bile dediler ama korkmuyorum.” dedi. Shlibak, “Bana ölüm tehditleri gönderildi, açık konuşmak gerekirse son beş yıldır ölüm tehditleri alıyorum” dedi.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!