ÖNE ÇIKAN HABERLER

Tersi ve Yüzü  / Albert Camus
Eklenme Tarihi: 3 Kasım 2017, Cuma 01:57 - Son Güncelleme: 3 Kasım 2017 Cuma, 01:57
Font1 Font2 Font3 Font4Tersi ve Yüzü / Albert Camus
Tersi ve Yüzü Albert Camus’un başından geçen ya da geçmeyen öykülerden oluşur. Bu öykülerde genellikle başkaldırı ve basit temaları işlenir.

Albert Camus’un yazdığı ilk satırlar. Hemde daha yirmili yaşlardayken. İnsan düşünüyor o yaşlarda bu kadar iyi yazılabilir mi acaba diye. Eğer yazan Albert Camus ise demek ki yazılabilirmiş. Kendisinin de söylediği gibi Tersi ve Yüzü eserinde şekillenmiş ve eşsiz formuna kavuşmuştur. Yabancı gibi bir eseri okuduktan sonra elbette aynı tadı alamıyorsunuz fakat size Yabancı’nın nasıl yabancı olarak doğduğunun yanıtını görüyorsunuz.

 

“Her sanatçı, benliğinin ta içinde, olduğu ve söylediği şeyi yaşamı boyunca besleyen tek bir kaynak saklar böyle. Kaynak kuruyunca, yapıtın katılaştığı, çatladığı görülür yavaş yavaş. Görünmez akıntının sulamaz olduğu, nankör sanat topraklarıdır bunlar… Bana gelince, kaynağımın Tersi ve Yüzü’de, içinde uzun zaman yaşadığım, anısı beni her sanatçıyı tehdit eden iki tehlikeden, hınçtan ve doygunluktan hala koruyan bu yoksulluk ve ışık dünyasında olduğunu biliyorum.”
Albert Camus

 

Ağırlıklı olarak hissedeceğiniz yalnızlık içinize iyi gelecek. Albert Camus tarzı bir toplum eleştirisi yaparken bulacaksınız kendinizi. Her yönüyle okunmazsa olmazlardan olan Tersi ve Yüzü’nün herkese tavsiye ederim.

İyi okumalar.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!