BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • Steve McQueen yeni filmlerini George Floyd’a adadı
  Steve McQueen yeni filmlerini George Floyd’a adadı
 • Hollywood’un en çalışkan isimleri belli oldu
  Hollywood’un en çalışkan isimleri belli oldu
 • Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan oldu
  Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan oldu
 • AYASOFYA TÜRKÜSÜ
  AYASOFYA TÜRKÜSÜ
 • Tüm dualar Mirac’a..
  Tüm dualar Mirac’a..
 • Corona / Wuhan Virüsü
  Corona / Wuhan Virüsü
 • AZILI ÇAĞDAŞLAR / BATI İLE DOĞU ARASINDA ÇAĞDAŞLIK
  AZILI ÇAĞDAŞLAR / BATI İLE DOĞU ARASINDA ÇAĞDAŞLIK
 • SEVGİMİN GİTTİ YERDE ( Dünyadaki tüm çocuklara ithafen…)
  SEVGİMİN GİTTİ YERDE ( Dünyadaki tüm çocuklara ithafen…)
 • Yazar Savaş Çeçen ile Röportaj
  Yazar Savaş Çeçen ile Röportaj
 • Bensiz Kaçış
  Bensiz Kaçış
YAZARLAR

Sümeyra Yolcu
Sümeyra YOLCU
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2018, Cuma 01:19 - Son Güncelleme: 16 Mart 2018 Cuma, 01:19
Font1 Font2 Font3 Font4Şirazesi Kaymış Dünyada Var Olmak

 

Pusulasını kaybetmiş bir evrende varlığını idame etmeye çalışmak ne zor meziyet… Katiller hırsızlar, yalancılar, ikiyüzlülerle aynı havayı solumak… Akıp geçen zaman içerisinde, her nefes alış verişimizde ölüme yaklaştığımızı bile bile şirazesi kaymış bu dünyada niçin yaşıyoruz?  Bu soruyu hepimiz kendimize genelde yapacağımız işler üst üste geldiği, sıkıldığımız anlarda anlamsızca etrafımıza bakınarak sormuşuzdur.  Fakat bu soruyu ontolojik veçhesinden ele alarak değerlendirmeliyiz.

 

İyilerin kazanmadığı dünyada iyi olarak var olmaya çalışmak çetrefilli matematik problemine benziyor aslında.  Düşünceli, nazik, dürüst, insanlara faydalı, yardımsever… olmalısın. Çünkü bu vasıflar senin insan olarak nitelendirilmeni sağlayan olgulardır. Fakat yukarda saydığım özelliklere sahip olduğunda mükemmel dünya hayatı yaşayacağının beklentisi içine girme, aksine Goethe’nin dediği gibi ‘’Dünya hassas kalpler için cehennem gibidir.’’

 

 Her şeyin zıddıyla kaim olduğu, iyilerin kazanmayacağı, zalimlerin at koşturacağı, sevdalarımızın, nefretlerimizin, acılarımızın yarım kaldığı bu dünya eksik yetersiz… Peki, biz bu dünyada niçin yaşayacağız?  Ötelere gözümüzü dikerek, bu dünyanın geçiciliğini aklımızda bulundurarak, yarım kalan acılarımıza ötelerde merhem sürüleceğine inanarak, zalimlere hak ettikleri cezanın verileceğini bilerek, Allah’ın azametinin her şeyi kuşattığı ve O’nun her şeye muktedir olduğunu düşünerek,  O’nun varlığında kendi benliğimizi bularak, cennet cehennem hesabı yapmadan dünyaya gönderilme amacımızın bilincinde olarak yaşayacağız.

 

  Sadece bu dünyaya gözlerini diken, bu dünyada yaşamımızı idame etmemiz için gerekli olan araçları ( para, mal, mülk,…) amaç edinen  insanlar nasıl mutlu olmayı başarıyorlar acaba   bunu hep merak etmişimdir.  Tahminim o ki kendileriyle baş başa kaldıkları vakit korkunç girdap içerisinde kendilerini kaybediyorlar. Bundan ötürü yalnız kalmamaya özen gösterip an doldurmaya çalışarak etraflarında ruhsuz kalabalık oluşturuyorlar.

 

Velhasıl;

Bu dünya içerisindeki araçlarımızı amaç edinmeden gözlerimizi ötelere dikerek yaşamımızı idame etmek duasıyla…

 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN