BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • <strong>Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj</strong>
  Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj
 • Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
 • Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
  Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
 • Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
  Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
 • Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
  Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
 • Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
  Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
 • Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
  Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
 • Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
  Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
 • Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
  Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
 • Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
  Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
YAZARLAR

Kerim Mete
Kerim METE / Yazar - Ziraat Mühendisi
Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2018, Çarşamba 02:36 - Son Güncelleme: 17 Ocak 2018 Çarşamba, 02:36
Font1 Font2 Font3 Font4Sevmeyi Bile Beceremedik

 

Elimize yüzümüze bulaştırdığımız bir dünya şeylere sevmeyi de ekledik ya.  Allahın yarattığı  canlı varlıkların en güzelidir insan, ve yarattığı duyguların belki de en değerlisidir sevme duygusu. Ama kiminin elinde oyuncak oldu, kiminin dilinde ..

 

Sevmeyi boş zamanlarımıza sığdırdık hep. Bu duyguyu, sırf duygusuzluk yaşadığımız anlarda hatırladık belki de her zaman. Boşlukta hissettiğimiz de  sevmek istedik, ama  başka bir gündeme anında terk etmekten korkmadık sevgimizi. Sahiden biz sevmeyi gerçekten başarabildik mi?

 

Allah sadece sevme duygusunu insana vermedi elbette. Hayvanlarda seviyordu, ama bunu hiç  bilmek istemedik ki. Bir köpeğin sahibine olan sevgisini hep sadakati ile görmeye çalıştık. Bir kedinin sahibine olan tutkulu ilgisini seviyor gibi görmedik de ilgiye ihtiyacı olan hayvan gibi görmek istedik. Oysa hayvanlar insanlardan daha güzel seviyordu. Çünkü onların, sevginin yerine koyacağı başka değer yargıları yoktu.

 

Küçük çocuğumuz köpek ,kedi ve kuş sevmek ister çoğu zaman. Çocuklara oyuncaklarını alıştırırken çoğu zaman ya bir köpek yada kedi oyuncağı ile sevdirdik.

 

Özellikle son yıllarda büyükşehirlerin neredeyse her ilçesinde onlarca pet shop lar çoğaldı. Buralarda süslü püslü kedi ve köpeklerin , küçük sevimli yavrularını bulmak artık çok kolay. Büyük AVM lerin en güzel yerlerinde çocuklarımızın gözünün içine bakarcasına teşhir edilen minik kedi ve köpekleri, almadan geçen çocuk olabildiği halde sevmeden geçenini hiç görmedim.

 

Çocuklarımızın oyuncak yerine evine,odasına istediği köpeği veya kediyi  anne babası bir hediye veya başarı armağanı gibi alıp getirmesi ne çok büyük bir hatadır. Evlerimiz köpek kedi gibi hayvanları bakıp sevecek alanlara sahip olmadığı gibi ortak alanlarda da komşuluk hakları açısından kabul görmeyen sıkıntılar oluşturmaktadır.

 

Zaten çocuk da ,anne babada sevme adına sözüm onlara heveslerini almış bırakma mazeretlerını çokdan kafalarında oluşturmuşlardır. Bu köpekleri oyuncakçı dükkânlarında satılan oyuncak zanneden  sözüm ona insan kişiler sevmeyi de sevilmeyi de hak etmemişlerdi.

 

Sırf hevesiniz var diye maddi imkanlarınız müsait diye mağazalardan  özellikle sevgiye ve sevmeye insandan çok daha sahip  hayvanları alıp daha sonra sokağa veya gizli bir yere bırakıp kaçtıktan sonra arkadaşlara ve dostlara çok üzülmüş numarası yapan insanlara söylüyorum, bırakın bu ucuz sevme numaralarını, siz ne anlarsınız sevmekten ve sevilmekten. O bıraktığınız hayvanların ne düşündüğünü hiç bilemeyeceksiniz.

 

İsrarla hayvan sevme  duygunuzu, alkışlamam gerekirse  sokaklardaki hayvanlara özellikle sıcak havalarda su ve yiyecek ,kışın ise yiyecek bulmasını sağlayın. Korkmayın sahipsiz hayvan sizi yemez. Evinize aldığınız pet shop lardaki hayvanlardan farklı değildir onlar, çok parası olup lüks villalarda yaşayan insanların, fakır ama gururlu, yüreği temiz  üstü başı yırtık sökük insanlardan daha değerli olmadığı gibi.

 

Son olarak şunu belirtmek isterimki, İl merkezlerine yakın  Belediye veya diğer yerel yönetimlerin çok güzel inşaa ettirdikleri  sokak hayvan barınakları var. Oralara gidip hayvan sevginizi giderin ,haftada bir gün hayvan barınaklarına gidip ziyaretler yapın. İsrarla almak istiyorsanız da bu yerlerden alıp yine belli bir süre sonra bırakmak isterseniz sokağa ,ormana değilde bu gibi kontrollü bakım merkezlerine bırakın ki günahiniz daha az olsun.

 

Sevmeyi becererbilmek ümidiyle..


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN