BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • <strong>Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj</strong>
  Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj
 • Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
 • Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
  Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
 • Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
  Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
 • Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
  Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
 • Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
  Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
 • Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
  Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
 • Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
  Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
 • Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
  Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
 • Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
  Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
YAZARLAR

Serdar BOZDOĞAN
Serdar BOZDOĞAN / Araştırmacı Yazar
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2017, Pazartesi 20:16 - Son Güncelleme: 20 Kasım 2017 Pazartesi, 20:16
Font1 Font2 Font3 Font4Sentez

 

Dış dünyada yaşayan yurttaşlarımız hayat sürdükleri ülkenin sistemsel dokusuna etki katarken kalplerinde ve zihinlerinde var olan milli ruhun iri ve diri tutulması devletimizin öncelikli görevlerindendir.

 

Yurt dışında ki yurttaşlarımız sahip oldukları bilgi, birikim, deneyim, tecrübe ve genel anlamda pozitif olan bütün değerleri ülkemizin devletimizin ve milletimizin faydasına katkı sağlayacak standartta bir misyon içerisinde milli bir vizyona ulaşacak plan ve programlar oluşturulmalıdır.

 

Nitekim yaşadığı ülke kural ve toplum dokusuna alışan bir insan kendi öz vatanına geldiğinde çok büyük ayrım ve uygulama farklılığı ile karşılaşmaktadır.

 

Ülkemizin uluslararası ilişkiler ve genel koordinasyon hususunda çağa ayak uyduran ve hatta çağa yön verecek bir stratejik uygulama ile bu açığı acil bir şekilde kapatmalıdır.

 

Yurt dışında yaşayan yurttaşlarımıza yaşadığı ülkenin hayat standartlarının seviyesinde hatta daha da üst bir standartta müreffeh bir yaşam sunulduğu takdirde beyin göçü dâhil bütün olumsuz süreçlerin önüne geçilecektir.

 

Dış dünyaya açılan Türk vatandaşları vaktinde zamanı geldiğinde veya ülkesi uğruna bir fedakârlık gerektiğinde güzünü kırpmadan milli bir düşünce ekseni içerisinde tercihini yapacaktır.  Bu süreç içerisinde ikilem yaşamamak için dış politikada milli sivil toplum ruhu da aşılanmalıdır.

 

Bu milli sivil toplum ruhu aşılanırken siyasal parti, zümre, grup ve kişi bazında değil devlet millet ve ülke eksenli bir teori ile inşa edilen stratejinin hayata geçirilmelidir.

 

Ötekileştirmeyen, dışlamayan, gruplaştırmayan, zıtlaştırmayan, bunun yanı sıra bütünleştiren, ekipleştiren, milli bir şuur inşa edilmelidir.

 

Yurt dışındaki Türk büyükelçiliklerini daha aktif hale getirerek görevli olan ateşe ve müşavirliklerin elçilik koordinasyonu ile daha verimli çalışmalar yürütmesi ve aynı zamanda bütün çalışmalarda Türk halkının ön planda tutulması ile güç birliği içinde büyük bir sentez inşa edilecektir.

 

Bunun yanı sıra yurtdışı Türkler ve akraba topluluklar başkanlığı, TİKA ve diyanet vakfı ile koordinasyon içerisinde yürütülen çalışmalar eşliğinde, eğitim, kültür, ticaret, diplomasi hususunda etkin bir konuma sahip olunacaktır. Bu konseptin oluşumu sonrasına FETÖ/ PDY, PKK ve diğer bütün yasa dışı terör örgütleri ile mücadele hız kazanacaktır.

 

Türkiye’nin kendi rotasında gitme kararlılığı hızla sürerken bundan rahatsız olan dış dünyaya milli sivil toplum stratejisi ile karşı konularak devletimizin, ülkemizin ve milletimizin dayanışma içerisinde milli mücadele ruhu hayata geçirilmelidir.

 

Büyük oyunlar icra eden devletler büyük adımlar atmadan önce büyük düşünce atılımı ile yol alarak maslahat tayin etmelidir.

 

Her Türk vatandaşı yaşadığı ülkede bir kültür elçisi görevini üstlenecek şekilde yeni bir dış politika stratejisi inşa edilmelidir.

 

 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN