ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sabahattin Ali “Şehirlere Alışamadı” İsimli Sergiyle Anılıyor
Eklenme Tarihi: 22 Mart 2018, Perşembe 23:06 - Son Güncelleme: 22 Mart 2018 Perşembe, 23:06
Font1 Font2 Font3 Font4Sabahattin Ali “Şehirlere Alışamadı” İsimli Sergiyle Anılıyor
“Yolculuklar bana zevk verir. Bu zevkte varacağım hedefin zevki dâhil değildir. Yolculuk, bu bir yerde durmadığını, hareket ettiğini bilmek şuuru, bu bir yere bağlanıp kalmaktan kurtuluş başlı başına tatlı bir şeydir.” - Sabahattin Ali

Yazar ve şair Sabahattin Ali, aramızdan ayrılmasının 70. yıl dönümünde çok ama çok özel bir sergiyle anılıyor. Yapı Kredi Kültür ve Sanat tarafından düzenlenen ve Sevengül Sönmez’in küratörlüğünde gerçekleştirilen sergi “Şehirlere Alışamadı – Sabahattin Ali’nin Şehirleri” başlığını taşıyor.

 

Sergi, yazarın 41 yıllık ömrü boyunca Türkiye’nin kırkı aşkın farklı köşesinde bulunmasına istinaden hazırlanmış. Ali‘nin hayatının bir dönemine tanıklık etmiş her yerleşke, yazarın orada bulunma yılını, süresini ve sebebini temsil eden farklı görsellerle temsil edilerek, kronolojik sırada sergilenmiş. Buna ek olarak, yazara ve yakınlarına ait notlarla bu dönemler hakkında detaylara yer verilmiş.

 

Sergide ayrıca Sabahattin Ali‘ye ait pek çok notun yanı sıra, aralarında bizzat çektiği fotoğrafların da yer aldığı önemli bir koleksiyon sergileniyor. Nahit Vedat Fıratlı ve Ayşe Sıtkı İlhan‘a yazdığı mektuplar, Almanya’dan Mustafa Seyit Sutüven’e yazdığı “Mustafa’ya Mektup” şiiri, Balıkesir Öğretmen Okulu’nda tuttuğu günlük ve Kürk Mantolu Madonna’nın taslakları bunlardan bazıları.

İstanbul Beyoğlu’nda yer alan Yapı Kredi Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki sergi, 27 Nisan‘a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!