BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
  Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
 • Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da romanına dair ipuçları verdi
  Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da romanına dair ipuçları verdi
 • Ressam Vincent Van Gogh kulağını neden kesti? Van Gogh şizofren mi dahi miydi?
  Ressam Vincent Van Gogh kulağını neden kesti? Van Gogh şizofren mi dahi miydi?
 • Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı yeni filmine 470 bin euro destek
  Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı yeni filmine 470 bin euro destek
 • ”Türk’ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk” Romanının Yazarı Hani Astolin ile Röportaj
  ”Türk’ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk” Romanının Yazarı Hani Astolin ile Röportaj
 • Yazar Yiğit Caner Ertoşi Kimdir?
  Yazar Yiğit Caner Ertoşi Kimdir?
 • THE  FRENCH DREAM’S ARMOR: MACRON  
  THE  FRENCH DREAM’S ARMOR: MACRON  
 • Türk öğrenciye Cannes’dan ödül
  Türk öğrenciye Cannes’dan ödül
 • ‘Dara Antik Kenti üç yıl içinde UNESCO Listesi’ne girecek’
  ‘Dara Antik Kenti üç yıl içinde UNESCO Listesi’ne girecek’
 • Kutsal Emanetler’in gizli yolculuğu belgesel film oluyor
  Kutsal Emanetler’in gizli yolculuğu belgesel film oluyor
YAZARLAR

Serdar BOZDOĞAN
Serdar BOZDOĞAN / Araştırmacı Yazar
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2017, Perşembe 17:10 - Son Güncelleme: 30 Kasım 2017 Perşembe, 17:10
Font1 Font2 Font3 Font4Sabah Borana Akşam Borana Allah Sabır Versin O Evde Durana

 

 

Zaman içinde geçen ömür ile süren hayata baktığımızda insanlar günden güne daha çok vurdumduymaz, halden anlamaz, umursamaz, kural tanımaz, sorumluluklara riayet etmez, kıskanç,  geçimsiz, kavgacı,  radikal,  ayrımcı ve bir o kadar da kavgacı hale doğru koşarak ilerliyor…

 

Dünyalık planlar, fazla kazanma hırsı, kolay başarı elde etme, moderniz entelektüel olma arzusu hızla ilerlerken yerinde sayıklayan bir toplum olgusu ile karşı karşıyayız. Sigara, içki,  kumar, fuhuş her gün biraz daha toplum genlerine sirayet ederken kulakları çınlatan müziğin ne olduğu belirsiz sözcüklerin telaffuz ettiği yarı çıplak modern ve model muhteremlerin kıvrak dansı ile ekran karşısından hipnoz olmuşçasına ritim tutar hale geldik…

 

Okumaktan, araştırmaktan, ilim tahsil etmekten, fen bilimleri ile icat keşfetmekten, atom fiziğini, maddenin ayrıcalıklarını,  uzay boşluğunu, ayı,  güneşi, yıldızları, gezegenleri, dağı, tepeyi, rüzgârı, bulutu, denizi, suyu araştırıp keşif yapmayı unuttuk. Velhasıl yüce Allah’ın ikram ettiği güzelliklerin niteliklerine erişim şükür ve tevazu içerisinde dua ederek hayat sürmek şöyle dursun, daha kestirmeden zahmetsiz konforu arar olduk.

 

İktidarı ile muhalefeti ile hatta Kulis dışı kalmış radikali,  marjinali,  azılısı, işlisi,   işsizi,  emeklisi herkes kendi cephesinden siyaset arenasında aranan sima olma gayreti içinde vatani kurtarıyor hülyasına dalıp deryalarda boy göstermeye gayret eder olmuş.

 

Hâlbuki en mühim siyaset, okumak, araştırmak, incelemek, ilmek ilmek bilim konularını irdelemek,  deney yapmak, gözlemde bulunmak olurken biz bunlardan kendimizi mahrum edip savunduğumuz görüşü doğru,  aksi olan hepsini yanlış, kendimizi vatansever karşımızı hain gibi gören olduk.

 

Devleti yöneten meşru hükümetleri kıskandığımız için her türlü çamuru atıp, delilsiz onca iftiraları gazetelerde, dergilerde, televizyonlarda, sosyal medya da yaygara ile tellallığını yaparken maalesef iktidar da kendi bünyesinden bilirkişiler aracılığı ile sunum yaptırmak yerine demode olmuş racon kesen Donkişotlar aracılığı ile bir gayret sarf etmeye yönelmiştir.

 

Gücü arkasında hisseden medyatik unsurlar yarı ayık, yarı baygın sarhoş bir şuur ile ekran karşısında ateşe körük İle giderken zarar gören millet, zeval olan devlet, cefa çeken ülke, yara alan demokrasi, sarsılan adalet olmuştur.

 

Mesele her ne olursa olsun işin ehli çıkıp toplum ve milleti aydınlatmalı…

 

Savaşta, barışta, maçta, kapkaçta, umrede, hac ta, siyasette, ekonomide, sanatta velhâsıl oluşan gündem de hep aynı sımaları görüp, bilgisiz yorumlar ve kibirli tavırları ile dezenformasyon oluşturması ile ne memlekete nede devlete hiçbir katkı sunmamaktadır. Sadece ekran karşısında ego yüklemesi yapılmaktadır.  Tam da toplumun bu kesimden sıkıldığında kısa bir ara verip farklı görüşte iki ilahiyatçıyı karşılaştırıp ekilen tohum ile en az iki haftalık bir zaman dilimini kapsayan hasat kazanmaktadırlar. Hemen ardından ekranın politik şovmenleri traktör başına geçip beyinleri sürmeye devam etmektedir.

 

İktidarı ile muhalefeti ile tüm kesimlere sesleniyorum…

 

Lütfen ekran karşısına çıkıp görüşünüzü savunan kişi veya kişileri tayin ederken lütfen bilgi, birikim, deneyim ve nezaket sahibi, sosyoloji ve psikoloji kodlarına vakıf akademik unvana sahip olanlardan seçin. Bıktık artık her gün Rasim’i, Nihal bengisuyu, nagehan vb. görmekten…

 

Makarnadan pilav yaparak Show peşinde koşan kişileri artık görmek istemiyoruz.

 

Bize fikirleri ile aydınlatan, teorileri ile düşünce gücümüzü artıran, tezleri ile ufuk açan, devlet terbiyesi görmüş, usul ve adap sahibi aydın ve entelektüel bilirkişilere ihtiyacımız var.

 

Kuşak çatışması ve zihin karmaşasına yol açan, yarışma, magazin programları ve aşk dizileri yerine toplum ve milleti aydınlatacak programlar icra edilmeli.

 

Bunun yanı sıra emekli büyükelçiler aracılığı ile ‘diplomasi hatırası’ programı, emekli generaller aracılığı ile ‘dünden bu güne asker hatırası’ programı, emekli valiler aracılığı ile ‘mülkiyede bir gün’ programı ile hafızaları tazeleyecek ve geçmiş ile yüzleşip günümüz hayat politikalarına katkı sağlayacak doneler sunulmalıdır.

 

Mesela;  Prof. Dr. Hüseyin Bağcı,  Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Hasan Koni, Prof. Dr. Anıl Çeçen, Prof. Dr. Aziz Sançar, Prof. Dr. Sevil Atasoy, Prof. Dr. Mehmet Şahin, Prof. Dr. Atilla Özer, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Prof. Dr. Tufan Gündüz, Prof. Dr. Sinan Canan, Prof. Dr. Sultan Tarlacı, Dr. Ramazan Kaan Kurtoğlu, Erhan Altunay, E. Kor. Gen. İsmail Hakkı Pekin ve en önemlisi sosyal medya uzmanı stratejist Abdullah Çitçi’yi daha çok ekranda görmek istiyoruz.

 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN