BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • <strong>Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj</strong>
  Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj
 • Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
 • Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
  Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
 • Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
  Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
 • Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
  Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
 • Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
  Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
 • Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
  Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
 • Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
  Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
 • Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
  Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
 • Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
  Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
YAZARLAR

Onur AKBAŞ / Yazar
Onur AKBAŞ / Yazar
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2017, Pazar 00:27 - Son Güncelleme: 29 Ekim 2017 Pazar, 00:27
Font1 Font2 Font3 Font4Saadet Özkan : Vazgeçmek, Çocuklardan Vazgeçmektir

 

Pedofili konusu gündemimizi işgal eden olağanüstü öneme sahip bir konu. Biz de bu meseleyle sahada mücadele eden medyada “Saadet Öğretmen” olarak tanınan sevgili Saadet Özkan’la konuştuk…

1-Saadet öğretmen kimdir?

Saadet öğretmen ilk önce öğretmendir. Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği okumuş birisi ve Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldum. Aynı zamanda kişisel gelişim uzmanıyım. Öğretmenliği inanılmaz seviyorum. Daha sonra da NLP, Yaşam Koçluğu, Öğretmen-Öğrenci koçluğu gibi kişisel eğitim alanlarına kaydım. Önceden belediyeciydim. Çocuklarla ve onların eğitimi ile ilgili çok projeler sundum. Ama inanın Onur Bey siyasetin her çeşidinden uzak olan bir insan olmakla beraber çocuklarımızın da siyaset üstü olduğuna inanıyorum. Tabi yürümedi istifa ettim. Yakınlarımdan “Sen deli misin bu iş bırakılır mı diyenler oldu. Ama ben sistemin içinde olmak istedim. O yüzden de oturduğum yere 50 km uzaklıkta bir köyde göreve başladım. Çünkü köyde öğretmenlik yapmak istiyordum…

 • Neden köy? Ücretli öğretmenlikte daha yakın yerler seçilebilir diye biliyorum.

Çünkü şehirlerde çocukların bir şeylere ulaşma imkanı var. Aslında kazanmıştım. Doğuya da gitmek istedim ancak eşim razı olmadı. Yapacaksan burada yap dedi. Çünkü orada şunu gördüm benim ya da oğlumun ulaşabildiği imkanlardan çok uzak onlar. Kendi çocukluğuma bakıyorum çok korunaklı bir çocukluk geçirmişim. Çocukların o imkansızlıkta verdiği mücadeleyi gördüm. Bir kuru ekmekle öğle tatilini geçiştiren çocuklar vardı.

 • Kamera falan yok muydu?

Hayır yoktu ve küçük bir oda ve masası vardı. Bana hizmetli yok derdi. Sonradan anladım ki olan hademeyi gönderiyormuş Norm fazlası gelen öğretmeni gönderiyor ve göreve de çağırmıyordu. Çocuklarla olan yakınlığımdan rahatsızdı. Gelen müfettiş bana: “Hocam dua etsin senin hatırına verdim bu puanı bu adamda bir tuhaflık var.” Dedi. Adam sınıfı kapatıp üç dört kızı alıp müdür odasına gidiyor kapıyı kilitliyordu. Aynı kız öğrencinin sürekli ona çay götürdüğüne şahit oldum. Bir gün çaya serçe parmağımla dokunduğumda çay buz gibiydi. Ben o kapının kolunu, topuzu bozdum. Elime tahta kalem alıp içeri girdiğimde küçücük o masanın altında çocukları gördüm. Yüzü kıpkırmızı kesildi. O masanın rengini hiç unutmayacağım… Ne yapıyorsunuz diye sordum. “Oyun oynuyoruz.” Dedi kendisini lisanı münasiple uyardım. Çocukları toplayıp “iyi oyun- kötü oyun” yöntemi ile uyardım. Çocuklar o odada olan çirkinliği anlattılar. Bunlar konuşulurken çocuklardan biri beni uyardı, müdürün bizi dinlediğine dair. Onun sınıfındaki üst sınıf çocuklar bu konuşma esnasında elleri arkaya döner gibi kitlendi. Terlemeye başladıklarını görünce pedofili olduğuna kanaat getirdim.

 • Ve hayatınızda ilk defa karşılaşacağınız başka şeyler de vardı. Velilerden mi duydunuz bu olayı? İlk olarak nasıl fark ettiniz?

Hayır hayır velilerden değil. Dediğiniz gibi ilk defa pedofili ile orada karşılaştım bir şey bilmiyordum bu vakayla ilgili. Gittiğim andan itibaren bazı gariplikler seziyordum. Sürekli bir söylenti vardı ama kimse bunu şikayet ederek dile getirmemiş. Kapıların kapatılmasını isteyen kendi kapısını sürekli kapatan öğle arası olur olmaz lojmana giden zeki ve o köyü her üniteleri ile ele geçirmiş bir adamla karşı karşıyaydım.  Dikkatimi çeken bir önemli husus da çocuklar zeki olduğu halde 22 yıl orada akademik bir başarıya rastlanılmaması idi. Sürekli takip ediyordu bizi. Çocuklarla beni takip ediyordu. Başlangıçta eşime söylemedim. Sonraki günlerde gittiğimde bir çocuk benimle konuşmak istedi ve “Beni kötü seviyor daha kötü sevdiği kişiler de var.” diyerek söyledi. Çocukları dinledik. Velilerden de geçmişe dönük onun öğrencisi iken yaşadıklarını anlatanlar oldu. Doğruca Jandarma Komutanlığına gittik. Benim anlattıklarım hiçbir şeymiş. Daha sonra bu hususta bir şube müdüründen tehdit de aldım. Eşim duyduktan sonra beni destekledi ve hep yanımda oldu.

 

 • Şunu merak ediyorum orada evlenme şekli nasıldı?

Evet kaçarak evleniyorlardı. Ve köy dışına kaçmayı tercih ediyorlardı.

 • Peki öğretmenim böyle durumlar karşısında veli, öğrenci ve çocuklara tavsiyeniz nedir?       

   Eğitim hukukuna göre bir şüpheyi bile şikayet etme hakkımız var ört bas edenler hakkında da şikayette bulunma hakkımız var. Bu durumda herkese söylüyorum vazgeçmeyin, vazgeçerseniz çocuklardan vazgeçersiniz. Bize UCİME gelsinler. Bu sapıklar iktidar muhalefet X ve Y parti fark etmeksizin bütün partilerimizi kullanarak nüfuz elde etmeye çalışıp başlarına bir şey gelince ilgili partiyi de alet edip partilerin gücünü arkaya almaya çalışıyorlar. Her partinin il başkanları ve yöneticileri bu şekilde gelenlere kapılarınızı açmayın.

 • Bu kapsamda bir de dernek var sanırım şu anda.

Evet. Biz bu derneği Mersinden iş adamı Yücel Ceylan sayesinde kurduk.

 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN