ÖNE ÇIKAN HABERLER

Porof. Zihni Sinir’e yoğun ilgi
Eklenme Tarihi: 23 Kasım 2017, Perşembe 16:24 - Son Güncelleme: 23 Kasım 2017 Perşembe, 16:24
Font1 Font2 Font3 Font4Porof. Zihni Sinir’e yoğun ilgi
Karikatür dünyamızın 'çılgın profesör'ü olarak tanınan İrfan Sayar’ın 40. yaş dönümünde İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlük Sanat Galerisi’nde açılan 'Porof. Zihni Sinir – Hayalden Gerçeğe Alternatif Köprüler' sergisi şimdiye dek Türkiye’nin dört bir yanından 2 bin kişinin ziyaretine uğradı.

İrfan Sayar’ın imzasının bulunduğu karikatür dünyasının çılgın profesörü, ‘Porof. Zihni Sinir – Hayalden Gerçeğe Alternatif Köprüler’ sergisi, İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi’nde (İTÜ RSG) ziyaretçilerle buluşuyor.

Sayar'ın 40 yaş dönümü için hazırladığı sergi, yüzlerce karikatür, prototip ve maketler arasından yapılan seçki ile oluşturuldu. Maket çalışmaların ve seri üretim objelerin de yer aldığı sergi, hem büyüklerin hem de çocukların ilgisini çekecek birçok ayrıntıyı içeriyor.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, serginin sanatseverleri tarihi bir yolculuğa çıkardığını belirtti. Prof. Dr. Karaca, “Porof Zihni Sinir karekteri Gırgır'da da yer alıyordu. Gırgır, o dönem en çok okunan dergilerden biriydi. Gırgır'da birçok karakter vardı ama Porof Zihni Sinir karakteri farklı bir yerdeydi. Merakla takip ediliyordu. Ciddi mekanik bilgisine sahip olan İrfan Sayar'ın bu tecrübesini eserlerine de yansıttığını görüyoruz. Sergiye ev sahipliği yapmaktan gurur ve onur duyuyoruz” dedi.

 

ZİHNİ SİNİR EZBER BOZUYOR

Çizer İrfan Sayar ise Zihni Sinir karakterinde, insanın eşyayla olan ilişkisini sorguladığını belirterek, “Hiçbir gelişimin sanatsız olmayacağına inanıyorum. Sanatı en tepeye çıkarmalıyız. Yaratıcılığımızı, hayallerimizi besleyecek olan şey sanattır. Teknolojiyi çok seviyor, benimsiyor, kullanıyor ama bir zaman geliyor nefret ediyoruz. Zihni Sinir de tam da o komik noktayı yakalıyor. İnsanlara direk bilgiyi vermek yerine onların çözüm bulmasını sağlamanın çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Zihni Sinir böyle bir kıvılcım etkisi yapıyor insanlarda, çünkü ezber bozan bir şekilde yaklaşıyor” açıklamasını yaptı.

Sergi, 26 Aralık'a kadar sanatseverleri bekliyor


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!