ÖNE ÇIKAN HABERLER

Orhan Kemal’i Saygı ve Özlemle Anıyoruz
Eklenme Tarihi: 2 Haziran 2018, Cumartesi 20:11 - Son Güncelleme: 3 Haziran 2018 Pazar, 03:01
Font1 Font2 Font3 Font4Orhan Kemal’i Saygı ve Özlemle Anıyoruz
Edebiyat hayatına şiirlerle başlamış, fakat cezaevi yıllarında tanıştığı Nazım Hikmet'in yönlendirmesiyle öykü ve romana kaymış, toplumun alt kesimlerini, "küçük" olarak nitelenen insanların "büyük" sevgi, üzüntü, acı, emeklerini o zamana kadar görülmemiş bir gerçekçilikle anlatan, her öyküsüne, her romanına derin bir insan sevgisi sinmiş, yaşadığı gibi yazmış, yazdığı gibi yaşamış, çok iyi gözlem yeteneğine sahip, büyük türk yazarımızını saygı ve özlemle anıyoruz.

 

 

Eşine bıraktığı ve ölümünden 3 ay önce 1970' de yazdığı son mektupda;

Eşe dosta selam…
İnandığım doğruların adamı oldum… 
Böyle yaşadım, karınca kararınca bu doğruların savaşını daha çok sanatımda yapmaya çalıştım… 
Kursağıma hakkım olmayan bir tek kuruş dahi girmemiştir…
Bizim ailenin delisi benim !!! 

demiş ve usunun enginliğini de;

"Ben halkımı, köylümü, bütün köylüleri, bütün fakir fukarayı seven bir yazarım. belirli birtakım şartlar yüzünden geri, bilgisiz, görgüsüz, pis kalmış insanların imkâna kavuştukları zaman değişip gelişebileceklerine, ileriliği benimseyeceklerine, uygarlaşacaklarına inanıyorum."
 

"Romanlarımdaki iyimserlik bana, halkımızı yakından çok iyi tanımaktan geliyor. Daha açıkçası ben halkın kendisi, bir parçasıyım. Onun için yakından görüyor, biliyorum ki en kötü insanın bile iyi bir yanı var. Daha açıkçası, en kötü insanı içinde yaşadığı toplum yaratıyor. Onun için bizim bulunduğumuz toplumun değil, dünyanın gelecekte düzene gireceğini, düzenli toplum insanlarının da daha çok mutlu olacağına inanıyorum."
 

Diyerek tarif etmiş; Türkiye' nin kültürel çizgisinin eğri büğrülünden dolayı tanınmamasına, gelişmemesine sebep olan bürokrasinin ve onu elinde tutanların yasaklamalarının, saçma sapanlıklarının elimizden alıp götürdüğü niceleri gibi biridir. Yoksulların, parasızların, işsizlerin, işçilerin büyük yazarıdır Orhan Kemal. Ve sanırım en önemlisi; iyi biridir Orhan Kemal.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!