ÖNE ÇIKAN HABERLER

Nobel Barış / Savaş Ödülü
Eklenme Tarihi: 8 Ekim 2017, Pazar 02:07 - Son Güncelleme: 8 Ekim 2017 Pazar, 02:16
Font1 Font2 Font3 Font4Nobel Barış / Savaş Ödülü
George Orwell’in 1984’ün de anlatıldığı gibi, savaş ile barış arasındaki ilişkinin her iki tarafındakiler bir şekilde "istenilen" gerilimin parçaları oluyor. Bu mantıkla nasıl oluyor da barış için çalıştığından şüphe edilmeyenler bu ödülü hak ediyor? senaryonun oyuncularıyla senaryo yazarları arasında ilişki maalesef her zaman görünür olmuyor. "kuşa bak kuşa, gördün mü?" diye bakılan olayların kahramanlarına ödül veriliyor ki yoldan geçen silah yüklü kamyonlar görülmesin.

Her şeyin anlamını yitirdiği bu dünyada en çok  da savaşları başlatanlara verildi bu ödül. Bari adını NOBEL SAVAŞ ÖDÜLÜ yapın da bir anlamı olsun.

 

Beni geçen sene bir barış paneline çağırdılar. Orada öteden beri barışı savunan birçok eş, dost ve yazarı izlediğim zaman şunu fark ettim, aslında kimse barışı savunmuyordu, herkes zaferi savunuyordu.

 

İstedikleri şey barış değil zaferdi. Herkesin istediği zafer. Yani zaferi kazanalım, ondan sonra dünya benim istediğim şekilde barış içinde devam edip gitsin.

 

Bu "barışçı" bir bakış değil. Bu tam "savaşçı" bakış! O panelde şunu söyledim: Barış düşmanla işbirliği yapmaktır. Düşmanla işbirliği yapmanın, anlaşmanın adıdır barış. Buna var mısınız, buna varsanız barışı savunalım, dedim. Barış budur, bu cesareti gösterebilmenin adıdır barış. Yani; kavga ederiz, ben yenerim, ondan sonra sulh ve sükun içinde benim egemenliğimde, benim istediğim bir dünyada yaşarız. Bu barış değil, bu savaşın tipik tanımı…”

 

Dün malumunuz Nobel barış ödülü verildi.

 

Zor; bu ödülü almak da, vermek de zor. Barış yok, ama ödülü var. Ne yapacaksın, kime vereceksin? Ya da bu ödülü hakkıyla alabilmek için neler yapacaksın?

 

Şu vaziyette olağanüstü şeyler yapmak gerekir, insanüstü insan olmak gerekir.

 

Zamanında bu ödülün ciddi ciddi hitler'e verilmek istendiğini biliyoruz.

Barış yokken, barış ödülü haliyle şaşkınlıklara, tartışmalara vesiledir.

 

Belki de, kim bilir, bir gün bu dünya değişir, dünyaya barış gelir ve bu dünya başka bir dünya olur, o zaman ödül büsbütün anlamsızlaşır. Böyle bir dünyada yaşayan her insan ödülü hak eder. O zaman, en az bu yıl olduğu kadar, Nobel komitesinin algıları şaşar, aklı karışır.

 

 

 

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!