ÖNE ÇIKAN HABERLER

Nâzım Hikmet’in Yahya Kemal mektubu ilk kez yayımlandı
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2017, Pazar 03:06 - Son Güncelleme: 17 Aralık 2017 Pazar, 03:08
Font1 Font2 Font3 Font4Nâzım Hikmet’in Yahya Kemal mektubu ilk kez yayımlandı
Nâzım Hikmet'in Yahya Kemal Beyatlı'nın ölümünün ardından Moskova'dan yazdığı mektup ilk kez yayımlandı.

Araştırmacı Yazar Haluk Oral, #tarih dergisinin Temmuz sayısında Nâzım Hikmet’in Yahya Kemal Beyatlı'nın ölümünün ardından eşine Moskova’dan yazdığı hiç yayımlanmamış mektubunu okurlarla paylaştı.

İlk defa gün yüzüne çıkan bu mektupta Nâzım Hikmet, hocası Yahya Kemal’in ölümü üzerine duyduğu üzüntüyü, o dönem eşi olan Münevver Hanım’a yazdığı mektupta dile getiriyor.

Yahya Kemal’in şairliğinden övgü ile bahseden Nâzım Hikmet’in 1 Kasım 1958’den hemen sonra yazdığı mektupta hocasına dair söylediği sözler şöyle:

 

“Canım karıcığım. Dün gece radyoda dinledim: Yahya Kemal ölmüş. Büyük şair. Hocalarımdandı da, hem de çok şey öğrendiğim hocalardan. 73 yaşındaymış. Bir hayli zaman uyuyamadım. Yahya Kemal gençliğimdi biraz da. Büyük şair, usta. Telgraf çekeyim dedim… Kime? Ne tuhaf şey ne garip hâldeyim, Yahya Kemal’in ölümünden duyduğum acıyı, halkıma bildirmek için telgraf çekecek adresim yok. İşte böyle. Hava bu sabah açtı. Günlük güneşlik. Senaryoya başlıyacağım. Kafam bomboş, yüreğim keder dolu ağzına kadar, böyle bir ruh hâliyle senaryo yazmağa başlamak nasıl olacak bilmiyorum, ama başkaca çarem de yok, çalışmak lâzım, yaşamak için değil, unutmak için, dalıp dalıp gitmemek için, düşünmemek için kötü kötü. İşte böyle gülüm. Kusura bakma, senden uzaklık, sensizlik başta, muhacirlik, hattâ benimkisi gibi kardeş evinde de olsa, sevdiğim, inandığım bir dünyada da olsa, yazdımdı ya, ölümden beter. İşte böyle, ömrüm seni sevmekle nihayet bulacaktır. Rahmet Yolları Kesti’nin Fıransızcasını aldım. Hasretle."

 

NÂZIM HİKMET-YAHYA KEMAL İLİŞKİSİ

Nâzım Hikmet genç bir öğrenciyken Yahya Kemal onun hocasıydı. Ancak bu sırada Nâzım Hikmet'in annesi Celile Hanım'la Yahya Kemal arasında duygusal bir yakınlık doğdu. Bunun üzerine Nâzım Hikmet Yahya Kemal’e “Hocam olarak girdiğiniz bu eve babam olarak giremezsiniz” notunu iletti ve Yahya Kemal ile Celile Hanım'ın ilişkisi sona erdi.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!