ÖNE ÇIKAN HABERLER

Nazi Almanya’sında Çocuk Olmak
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2018, Pazartesi 14:01 - Son Güncelleme: 19 Mart 2018 Pazartesi, 14:01
Font1 Font2 Font3 Font4Nazi Almanya’sında Çocuk Olmak
Çocukluğu İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya'sında geçen insanlar o döneme dair neler hatırlıyor?

"Bir gün Berlin'deki küçük Wilhelmsaue gölüne gitmiştim. Suyun üzerinde yüzü suya batmış bir kadın cesedi, eteği şişmiş bir halde, rüzgar esintisiyle gölde yüzüyordu…"

1937'de Dortmund'da doğan Brigitte savaşa dair bir anısını böyle anlatıyor. Bölük pörçük, hala canlı ve çözümlenmemiş çocukluk anıları bunlar.

'Savaş Çocukları' (Kriegskinder) Frederike Helwig'in fotoğrafları ile Anna Waak'ın bir araya getirdiği anılardan oluşuyor. Fotoğraflar, bu anıların sahibi olan kişilerin şimdiki hallerini gösteriyor. Anılar ise bir çocuğun göz filtresinden geçirdiği, kimi kısmı yavan, kimi şoke edici ayrıntılar içeriyor. Ölü bir adamın ağzına doldurulan çakıl taşlarının çıkardığı ses, yıkılmış bir evin balkonundaki iki domates fidesi gibi…

 

"Bu konuya duygusal yönleriyle yaklaştım, tarihsel veya istatistiki açıdan değil," diyor Helwig. "Rakamlar, olup bitenler hepimizin büyürken duyduğu, bildiği şeyler. Ama bundaki sorun, bu olayları gerçekleştirenlerin hep 'başkaları' gibi gösterilmesi. Biz ise bütün bunların birçok Alman ailesinde yaşandığını ve nasıl olup da yaşandığını göstermeye çalışıyoruz."

1939 doğumlu Niklas Frank'ın babası Polonya'da Nazi valisiydi. İnsan hakları avukatı Philippe Sands ile Avrupa'yı dolaşıp My Nazi Legacy: What Our Fathers Did (Nazi Geçmişim: Babalarımızın Yaptıkları) adlı belgeselde çocukluğundan anılarını anlatmıştı. 

Kitapta anlattığı anısı ise annesi ve dadısı ile gittiği bir alışveriş gezisine dair. "Krakow gettosunda arabayla gidiyoruz. Annem burada kürk ve şallarını kendi belirlediği bir fiyat üzerinden satın alırdı. Ben Mercedes'in arkasında oturuyorum. Dadım Hilde yanımda, önde şoförün yanında ise annem oturuyor… İnsanlar üzüntülü görünüyor. Benden büyük bir çocuğa dil çıkartıyorum. Sırtını dönüp gidiyor. Zafer kazanmışçasına gülüyorum. Hilde sessizce beni çekip koltuğa oturtuyor."

 

Çocuk kafasıyla ölüm tanımı

Helwig'e göre "Anlattıkları şeyler ilginç, ama anlatmadıkları da". Çoğu tanık, ölümü bir çocuk kafasıyla anladıkları biçimde tanımlıyor. 

"Bir gün Berlin'deki evimizin önünde asılmış bir adam gördük. Bir Alman. Savaştan kaçmak için yıkık bir binaya saklanmıştı. Sokak lambasına astılar onu," diye anlatıyor 1936 doğumlu Werner. "Ölünce ipini kestiler. Orada günlerce yattı, ağzı açık bir halde. Biz çocuklar da ağzına çakıl taşı doldurduk.

"Sonra cesedinin gömülmek üzere diğerleriyle birlikte bir kamyona konmasını izledik. Yemek için eve döndüğümde mısır ezmesi vardı; ama giysileri parçalanmış, kemikleri fırlamış cesetler gözümün önünden gitmiyor, midem bulanıyordu."

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!