ÖNE ÇIKAN HABERLER

Mısır’da 250 mumya ve 150 heykel bulundu.
Eklenme Tarihi: 6 Haziran 2022, Pazartesi 17:45 - Son Güncelleme: 6 Haziran 2022 Pazartesi, 17:47
Font1 Font2 Font3 Font4Mısır’da 250 mumya ve 150 heykel bulundu.
Mısır'ın Antik yerleşim alanı olarak kullanılan ve krallık mezarlarının bulunduğu Sakkara bölgesinde yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde M.Ö 500'lü yıllara uzandığı tahmin edilen 250 mumya ile 150 heykel bulundu.

Mısır'ın "Sada el-Beled" TV kanalının haberine göre, Giza kentinde yer alan antik Sakkara bölgesinde yapılan arkeolojik çalışmalarda antik döneme ait yeni eserlere ulaşıldı.

2018'den bu yana arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettiği tarihi Sakkara bölgesinde, 250 mumya ile 150 heykelin gün yüzüne çıkarıldığı belirtildi.

Mısır'da antik döneme ait 250 mumya ile 150 heykel bulundu

Bu çalışmaların sonucunda, 2018'den bu yana Sakkara'da yapılan en büyük keşif olduğu duyuruldu.

 

M.Ö 500'lü yıllara dayandığı öngörülen 250 ahşap yapımı renkli tabutun bulunduğu, içindeki mumyaların da iyi korunduğu ifade edildi.

2 bin 500 yıllık keşif: Mısır'da 250 mumya bulundu - Son Dakika Haberleri  İnternet

 

Çalışmalarda "Ölüler Kitabı"nın parçası olduğu tahmin edilen bir papirüs de bulundu.

Yapılan çalışmalar sonucu 250 mumyanın bulunduğu mezarlardan birinde "Ölüler Kitabı"ndan bazı bölümler içerdiği düşünülen bir de papirüs keşfedildi.

 

Mısır Turizm Bakanlığına bağlı Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, açılan mezarlardan birinde "Ölüler Kitabı"ndan bilgiler içerdiği değerlendirilen bir papirüsün bulunduğunu kamuoyuna açıkladı.

Mısır, Yeni Mumyalar, Heykelcikler ve Bir Papirüs Buldu – Kayıp Rıhtım

Genel Sekreter Mustafa Veziri, bulunan papirüsün gerekli tetkik ve incelemelerin yapılabilmesi için Kahire Müzesi'ndeki laboratuvara gönderildiğini bildirdi.

 

M.Ö 1550 ile M.Ö 50 yılları arasında ölülere yol gösterdiğine inanılan dini ibareler içeren "Ölüler Kitabı", antik Mısır'da cenaze törenlerinde kullanılan dini bir kitap olduğu düşünülüyor.

Mısır'ınGizem'i: Antik Mısır'ın Ölüler Kitabı ve Bir Örnek: Hunefer Papirüsü


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!