ÖNE ÇIKAN HABERLER

Milena’ya Mektuplar
Eklenme Tarihi: 1 Ekim 2017, Pazar 01:28 - Son Güncelleme: 1 Ekim 2017 Pazar, 01:28
Font1 Font2 Font3 Font4Milena’ya Mektuplar
"Sevgi de belki, sana "en sevdiğim" olduğunu söylemem değil de senin, içimi deştiğim bir bıçak olmandır." Kafka

İmkansız aşkı ve uzak mesafe ilişkisini en güzel betimleyen mektupların yer aldığı kitaptır kanımca.
 

En sevdiğim ve keşke öyle bir şey mümkün olabilseydi dediğim yeridir şu cümleler:
 

"…mesela neden senin odanda duran, sen sandalyen ya da çalışma masanda otururken, uzanırken, ya da uyurken(iyi uykular diliyorum!) seni bütünüyle gören mutlu bir dolap değilim? neden değilim?"

 

O kadar güzel pasajlar barındırır ki içinde, mesela şu:

"Bazen bende şöyle bir intiba uyanıyor; sanki karşılıklı iki kapısı olan bir odamız var, ikimiz de kendi kapımızın tokmağını tutuyoruz ve birimizin göz kırpışıyla diğerimiz hemen kendi kapısının arkasına geçiveriyor, ilki bir söz söylemeye kalksa, ikincisi çoktan kapıyı arkasından kapatmış ve gözden kaybolmuş oluyor. kapıyı tekrar açacak, çünkü bu belki de terk edilmesi mümkün olamayan bir oda. ilki ikincisine bu denli benzemese, sakin olsa, ikincisine pek dikkat etmiyor gibi görünse, odayı herhangi bir odaymış gibi yavaş yavaş bir düzene koyacaktır, ama bunun yerine o da kapısının arkasında aynı şeyi yapıyor, bazen her ikisi de kapıların arkasına saklanıyorlar ve bu güzel oda boş kalıyor."

 

Okunduktan sonra insanda litrelerce süt içme isteği uyandıran bir kitap. Çünkü Kafka Milena'ya hep süt içmesini öğütler, sütü över. Ayrıca bir erkeğin ne kadar çaresiz bir duruma düşebileceğini gösteren nadir eserlerdendir.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!