ÖNE ÇIKAN HABERLER

Michael Haneke: Cadı Avı Orta Çağ’da kaldı
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2018, Çarşamba 20:33 - Son Güncelleme: 14 Şubat 2018 Çarşamba, 20:33
Font1 Font2 Font3 Font4Michael Haneke: Cadı Avı Orta Çağ’da kaldı
İnsanlar sadece medyada bitiriliyor, hayatları ve kariyerleri mahvediliyor. Erkeklerden nefret etmenin yeni bir biçimi olarak #MeToo, beni endişelendiriyor.

White Ribbon ve Amour filmleriyle Cannes’da Altın Palmiye kazanan Michael Haneke, taciz skandallarıyla ortaya çıkan #MeToo hareketinin bir nevi cadı avına dönüştüğünü söyledi.

 

2017’ye damgasını vuran taciz skandalları, ortaya çıktığı ilk andan itibaren gündemden düşmedi. Adı skandallarda geçen herkesin sektörden uzaklaştırıldığı bu hareket, önce #MeToo etiketiyle başlamış ardından Time’s Up adına sahip resmi bir harekete de dönüşmüştü.

 

Ancak sinema sektöründeki herkes hareket hakkında aynı fikirde değil. Keza Michael Haneke, Indiewire'a verdiği bir demeçte #MeToo hareketine eleştirel bir bakış açısı getirdi.

 

Michael Haneke: Cadı Avı Orta Çağ’da kaldı
“Bu histerinin verdiği yargıları iğrenç görüyorum” diyen Altın Palmiye ödüllü yönetmen Michael Haneke, verdiği röportajda şunları söyledi: “İnsanlar sadece medyada bitiriliyor, hayatları ve kariyerleri mahvediliyor. Herhangi bir tecavüz veya cinsel tacizin cezalandırılması gerek. Fakat bazen tam olarak algılanmamış ve gerçeklere dayalı olmayan kör bir öfke de var. Çoğu durumda suçları kanıtlanmayan insanların yaşamları yok ediliyor. Erkeklerden nefret etmenin yeni bir biçimi olarak #MeToo, beni endişelendiriyor. Bunun, kadınlar ve erkekler için yapılan her taciz ve şiddet içeren saldırının cezalandırılması gerçeğiyle ilgisi yok. Cadı avı Orta Çağ’da kaldı.”

 

Haneke, hem White Ribbon hem de Amour filmleriyle Cannes’da Altın Palmiye ödülü kazanan kuşağının en saygın yönetmenlerinden biri. Michael Haneke, #MeToo hareketini eleştiren tek isim değil. Geçtiğimiz günlerde de Brigitte Bardot ve Catherine Deneuve de #MeToo hareketini eleştiren isimlerden oldu.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!