ÖNE ÇIKAN HABERLER

“ Lucid Dream”
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2018, Pazar 18:43 - Son Güncelleme: 20 Mayıs 2018 Pazar, 18:51
Font1 Font2 Font3 Font4“ Lucid Dream”
 Uykunda alışverişe çıkmaya hazır mısın ? Yeni araştırmaya göre üç küçük ince ayar, hayallerinizi kontrol etmenize izin verebilir.

 

Çalışırlarsa, "berrak rüyalar" elde edebileceksiniz – hayalperestlerin rüya gördüğünün farkında olan ve neler olacağını seçebilecekleri. Onlara sahip olanlar yoğun ve heyecan verici deneyimler olarak tanımlamakta, çoğu zaman kıskanç olmayanları terk etmektedir.

 

Daha çok ya da daha az bilimsel temelli birtakım teknikler, berrak rüyalar yarattığını iddia ettiler, ancak çoğu başarısız oldu. Avustralya'dan yeni araştırmalar, rutinlerin berrak rüyaları cesaretlendirmenin inanılmaz güvenilir yolları olduğunu gösteriyor.

Tekniklerin üçü de durumu uyarmak için işe yarayabilir. Ancak onları birleştirerek, bunların meydana gelme şansı ortalamadan çok daha yüksek, Adelaide Üniversitesi'nden yapılan araştırmalar bulundu.

Birincisi nispeten basit: rüya görüp görmediğinizi görmek için ortamınızı günde birkaç kez kontrol edin. Bu muhtemelen kontrol edebileceğiniz bir hayale sahip olma olasılığınıza daha açık olduğunuz bir duruma neden olur ve bu da aslında yatakta olduğunuzda gerçekleşmesine yardımcı olur.
İkincisi biraz daha fazla planlama gerektirir. Araştırmacı Denholm Aspy uyumaya teşvik ediyor, sonra beş saat sonra uyanıyor; bundan sonra kısa bir süre uyanık kaldıktan sonra uykuya geri dönüyorum. Bu, REM uykusunu teşvik ettiği düşünüldüğünde, parlak rüyalar gerçekleşmesi çok daha muhtemeldir.

 
Ve üçüncüsü muhtemelen en tuhaf olsa da en tuhaf. Buna berrak rüyalar anımsatıcı denir ve bu uzun isim oldukça basit bir şey anlamına gelir: beş saat sonra uyandıktan sonra, kendinize tekrar "hayal kurduğumda, rüya gördüğümü hatırlayacağım" ve kendinizi hayal edin berrak bir rüyada.

 
Üç teknik 47 kişi üzerinde test edildi, bunların% 17'si bir haftada berrak rüyalar gördü. Bu sayı düşük görünür, ancak aslında onları deneyimleyen normal insan sayısından çok daha yüksektir.

 
Ancak üçüncü tekniği doğru kullananlar daha da büyük başarılara sahiptir. Rutini tamamladıktan beş dakika sonra uykuya dalmış insanlar için, yüzde 46'sı berrak rüyalar görmüştür - normalde beklenenden çok daha fazladır.

 
“MILD tekniği, 'ileriye dönük bellek' dediğimiz şey üzerinde çalışır - yani, gelecekte bir şeyler yapmayı hatırlama yeteneğiniz. Rüya gördüğünüzü hatırlayacağınız bir cümleyi tekrarlayarak, aklınızda bir niyet yaratır. Aslında, rüya gördüğünüzü hatırlayacaksınız, berrak bir rüyaya yol açıyor, ”diyor üniversitenin Psikoloji Okulu'nda misafir araştırmacı olan Dr. Aspy.

 
“Önemli bir şekilde, MILD tekniğini kullanarak başarı bildirenler, ertesi gün yoksunluktan anlamlı ölçüde daha az uykulardı, bu da berrak rüyaların uyku kalitesi üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye sahip olmadığını gösterdi” diyor.

 
Dr Aspy, bir kez rüyamda rüya çalışmalarını güvenilir bir şekilde indükleme kabiliyetinin, diğer problemleri tedavi etmek için kullanılabileceğini öne sürmüştür.

 
"Bu sonuçlar bizi, kabuslara karşı tedavi ve berrak rüya ortamında provalar yoluyla fiziksel becerilerin ve yeteneklerin iyileştirilmesi gibi berrak rüyaların birçok potansiyel faydasını incelememize olanak tanıyacak, son derece etkili bir berrak rüya indüksiyon teknikleri geliştirmeye bir adım daha yaklaştı, Dr Aspy 

 

Haber : Yiğit Caner Ertoşi


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!