BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • Steve McQueen yeni filmlerini George Floyd’a adadı
  Steve McQueen yeni filmlerini George Floyd’a adadı
 • Hollywood’un en çalışkan isimleri belli oldu
  Hollywood’un en çalışkan isimleri belli oldu
 • Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan oldu
  Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan oldu
 • AYASOFYA TÜRKÜSÜ
  AYASOFYA TÜRKÜSÜ
 • Tüm dualar Mirac’a..
  Tüm dualar Mirac’a..
 • Corona / Wuhan Virüsü
  Corona / Wuhan Virüsü
 • AZILI ÇAĞDAŞLAR / BATI İLE DOĞU ARASINDA ÇAĞDAŞLIK
  AZILI ÇAĞDAŞLAR / BATI İLE DOĞU ARASINDA ÇAĞDAŞLIK
 • SEVGİMİN GİTTİ YERDE ( Dünyadaki tüm çocuklara ithafen…)
  SEVGİMİN GİTTİ YERDE ( Dünyadaki tüm çocuklara ithafen…)
 • Yazar Savaş Çeçen ile Röportaj
  Yazar Savaş Çeçen ile Röportaj
 • Bensiz Kaçış
  Bensiz Kaçış
YAZARLAR

Sedat DÖRTKARDEŞ / Psikolog - Yazar
Sedat DÖRTKARDEŞ / Psikolog - Yazar
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2019, Salı 21:06 - Son Güncelleme: 16 Nisan 2019 Salı, 21:06
Font1 Font2 Font3 Font4 KOLAY MATEMATİK 1+1=1

       1+1=2 hesabını çokkk eskilerden biliyoruz. Parmaklarımızla saydık , kutudaki plastik fasulye ve çubuklarla saydık, abaküsteki boncuklarla saydık, deftere yazdık topladık, hesap makinesine yazdık topladık. Evet işte 2 ediyordu. Büyüdük büyüdük… Matematiğe aykırı ama psikolojiye uygun 1+1=1 işlemini öğrendik. Bu işlem saydıklarımın hiçbiriyle doğrulanmaz çünkü; ‘’sonuç olan 1’’ tek düşünceyi, tek duruşu ifade eder. İşlemdeki birlerden biri kadın, diğeri erkektir. Bu iki kişi fedakar, mantıklı, idealist, akıllı, hoşgörülü, mütevazi, rol model, makul, sevgi dolu olmalı ki;  bir neticesini oluştursun.

      Peki hangi durumlarda iki kişi, tek kişilik olmalı?

      Çocuklar tüketim toplumunun büyük bir yüzdesini oluşturuyor. Oyuncaklar, lisanslı kıyafetler, lisanslı kırtasiye ürünleri, AVM kültürü, hazır yemekler, kapalı mekan eğlence ve oyun alanları , youtuber abla ve abilerinin cafcaflı ? hayatı ve tavsiyeleri ebeveynleri bir hayli zorluyor. Burada matematik dehası olmalı anne ve baba. Bütçelerini de düşünerek duruma el koymalı. Öncelikle tüm bu sevimli görünen fakat bağımlılığa yol açan tarz çocuğa tane tane anlatılmalı. Tabii ki yoksun bırakmayı ve şiddetle ret etmeyi değil, dozunda yaşama ve yaşatmayı tavsiye ediyorum. Bu matematik hem bütçenizde bildiğiniz toplama çıkarmalarla size fayda sağlayacak, hem de 1+1=1 hesabıyla çocuğunuzun gözünde ne istediğini bilen, disiplinli ve uyumlu ebeveynler olacaksınız.

      Sevimli, tonton büyük anne ve babalar, apartmandaki tecrübesi dolgun teyzeler, uzaktan ya da yakından akrabalar, teyzeler, halalar, amcalar, dayılar, kayınvalide, kayınpeder, elti, görümce, birader, bacanak, baldızlar, kuzenler iyi ki varlar. İyi ki hayatımızdalar. Allah acılarıyla imtihan etmesin kimseyi. AMAAAAA… Aması var! Herkes ordinaryüs profesör dikkat edin.  Herkes yaşadığı tecrübelerin en doruğunda! Herkes tavsiye erbabı! İyilikten, samimilikten, bazen de kıskançlık ve çekememezlikten ileri gelen bu aşırı baskıcı tutumlarda 1+1=1 hesabı yine hayat kurtaracak. Kulak da tıkamayın onlara sevgili okurlarım. Hepimizin birbirimize ihtiyacı var. Hepimizin büyük küçük fark etmeksizin değerli fikirleri var. Altını çizdiğim konu; eğer tüm bunları kendi ortak duruş süzgecinizden, ortak düşünce ve yaşayış   biçiminizden sağlıklı bir şekilde elemeden, değerlendirmeden yaşamınıza dahil ederseniz siz 1+1=30 , 1+1=40, 1+1=50 olursunuz. HER KAFADAN BİR SES ÇIKIYOR deyişi hayatınıza siner. Çocuklarınızın rol modeli olmaktan çıkarsınız.

       Hep dış faktörler etkili olmaz hayatımızda. Eş olarak da ayrı düşülen konular elbet olur. Zamansız ve gereksiz harcamalar, giyim kuşam, dışarıda geçirilen fazla zaman, arkadaşlar ve ev dengesinin oturtulamaması, çocukla ebeveyn iletişiminin sağlıksız olması,  internette yitirilen çok değerli vakitler, sorumlulukların sadece kadına ya da erkeğe yüklenmesi, kendinize ayıracağınız kaliteli zaman olmaması… vb. konular sevgi ve saygınızı çatırdatır. O çok değerli saygı var ya! İşte o; pamuklara sarılması gereken…Odur bacadan duman tüttüren, salondaki ışıkları açık tutan, çaydanlığı fokurdatan…Farklı bakış açısı, farklı zevkler, farklı yetiştirilme tarzından gelerek bir araya gelip bir olmaya söz veren iki kişi, saygıda birleşmelidir. 1+1= 1 kuralı saygı için de geçerlidir. Saygının etrafında dikenli teller, aşılması imkansız barikatlar, derin hendekler, sıra sıra dağlar yoktur. Saygı medeniliktir, merhamete giden yoldur, egoizmin düşmanıdır.

    Kıymetli okurlarım, konu aile olunca; ömrün geri kalanı bereketlenir. ‘’İki gönül bir olunca samanlık seyran olur’’ diyen atalarımız bu matematiği bize öğretendir. Bir olma duasıyla…


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN