ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kırmızı Kudüs Sergisi
Eklenme Tarihi: 18 Ağustos 2019, Pazar 20:58 - Son Güncelleme: 18 Ağustos 2019 Pazar, 20:58
Font1 Font2 Font3 Font4Kırmızı Kudüs Sergisi
Kudüs, bütün kültür ve renkleriyle tarihler boyunca var olmuş ve var olacak bir şehirdir ve onun bütün bu özellikleri savaşın gölgesinde, insanlar korkutularak yapılmamalıdır.

Kırmızı Kudüs/ Red Jerusalem adıyla Eyüp mevkiinde bulunan Caferpaşa Medresesi açık alanında 23 tabloluk eserle sunulacak bir sergi. Neden Kudüs, neden Eyüp sorularına gelindiğinde ise bilindik bir cevabın alenileştirilmesi söz konusu.

 

Kudüs, sadece Müslüman alemi için değil, bütün büyük dinler için önemli bir yer. Bütün insanlığın hareket yeri, bir çeşit kutsanmış memleket. Fakat sanatçının dile getirdiği gibi Kudüs, yaşanan kaotik olayların gölgesinde kalarak bütün kültür, tarih, sosyolojik yapısını içinde saklamak zorunda kalan bir inci. Sanatçı; ‘Kudüs, bütün kültür ve renkleriyle tarihler boyunca var olmuş ve var olacak bir şehirdir ve onun bütün bu özellikleri savaşın gölgesinde, insanlar korkutularak yapılmamalıdır.’ diyerek Kudüs’ün saklı kalan bütün renklerine dikkat çekmek ve savaşın gölgesinden kurtarmak için büyük bir adım atmış.

Eserlere gelindiğinde ise 23 tablonun her biri Türkiye’de ilk kez yapılan bir çalışma olan Fütüristik bir yol ile oluşturulmuş. Fütürizm başlığıyla Kudüs’ün farklı çerçeveleri, farklı bakış açılarıyla karşımıza çıkarken, bir diğer nokta bütün tabloların flok kadife kumaş üzerine çizildiğini görüyoruz. Her bir eserin içerisine girdiğinizde Kudüs’ün kadifeden siluetini buluyorsunuz bu nedenle.

Sergi, on ayı aşan bir çalışma üzerine hazırlanmış ve 19-27 Ağustos tarihlerinde İstanbul’un Kudüs’ü Eyüp’te, Caferpaşa Medresesi’nin tarihi dokusuna bütün renklerini açarak konuk olacak.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!