ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kerekes Band, Aşık Veysel’in eserini Macarca yorumlayacak
Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2022, Pazar 09:31 - Son Güncelleme: 17 Temmuz 2022 Pazar, 09:31
Font1 Font2 Font3 Font4Kerekes Band, Aşık Veysel’in eserini Macarca yorumlayacak
Ünlü Macar Müzik Grubu Kerekes Band, halk ozanımız Aşık Veysel'in 'Uzun İnce Bir Yoldayım' eserini Macarcaya çevirerek yeni albümlerine aldı.​​​​​​​

''UZUN İNCE BİR YOLDAYIM ŞARKISI İNSANI HEMEN YAKALAYAN BİR ŞARKI"

 

Zsombor Feher, son albümde yer verdikleri Türkçe şarkılara ve Aşık Veysel'in macarca yorumlayacağı ''Uzun İnce Bir Yoldayım.'' şarkısını değerlendirdi.

 

"Su temalı albümümüzde, Macaristan'daki Gül Baba Türbesi'nde ve Dubai Dünya Fuarı dahil birçok kez seslendirdiğimiz 'Yekte' yer alıyor. Bu şarkıyla 10 yıl önce tanıştık ve grup olarak çok sevdik, tur otobüsünde çok dinledik. Aslında 1970'lerin saykodelik rock müziğini çok seviyoruz. O yüzden o dönem beste yapan birçok Türk sanatçıyı dinledik: Barış Manço, Moğollar, Zafer Dilek, Erkin Koray… En yenilerden ise Altın Gün, Satellites, Derya Yıldırım favorilerimiz arasında. Geçenlerde Türk halk ozanı Aşık Veysel'in 'Uzun İnce Bir Yoldayım' şarkısını, konuk bir şarkıcıyla, Macarca çevirisiyle kaydettik. İnsanı hemen yakalayan çok duygusal, güzel bir şarkı."

Jamaika'dan İrlanda ve Dubai'ye, 30 ülkede konser verdiklerinin altını çizen Zsombor Feher, "Müziğimiz her yerde çok iyi karşılandı, ama yine de Kazakistan, Azerbaycan ve Türkiye'de özel bir sevgi ve ilgi olduğunu hissettik. Bu ülkelerde enstrümantal müzik sevgisi ve bilgisi o kadar yüksek ki, büyük ölçüde enstrümantal şarkılarımız çok olumlu ve keyifle karşılandı. Kazakistan'daki Spirit of Tengri Festivali'nin ana grubu olarak 8000 kişinin önünde başarılı bir konser gerçekleştirdik. Bir gün Türkiye'de de bu deneyimi yaşamak büyük bir zevk olacaktır" diyerek duygularını paylaştı.

Feher, Doğu müziğinden saykodelik Batı rock müziği kadar etkilendiklerine dile getirerek, "Türk müziğinden etkilenmiş birçok şarkımız var: 'Medine', 'Derviş', 'Szilaj'… Fakat en büyük etki, ılıca, hamam, minare gibi birçok Türk anıtının ayakta kaldığı memleketimiz Eger oldu. Bunları gezerken, çocukluğumuzdan beri bu kültürü hep yakınımızda hissettik. Bu yüzden sizi olabildiğince yakından tanımak ve bilgimiz elverdiği ölçüde müziğimize dahil etmek istiyoruz" açıklamasında bulundu.

 

Grupta, Feher'in yanı sıra koboz ve gitarda Csaba Namor, viyola ve vokalde Akos Csarno, bas ve vokalde Peter Sohajda, davul ile vokalde Feher Viktor yer alıyor.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!