ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kayıp Zaman’nın yazarı İlayda Hüsrev ile röportaj
Eklenme Tarihi: 23 Eylül 2017, Cumartesi 00:40 - Son Güncelleme: 23 Eylül 2017 Cumartesi, 01:03
Font1 Font2 Font3 Font4Kayıp Zaman’nın yazarı İlayda Hüsrev ile röportaj
Bir insan bir şeyi neden istemediğini açıklamak zorunda değildir.

Serra Erdoğan; İlayda hanım kendinizden bahseder misiniz ?

 

İlayda Hüsrev; Rize Çayeli doğumluyum. Ankara’da ikamet etmekteyim. İlk, orta ve liseyi Rize’de, Üniversiteyi Ankara’da okudum.  Şuan da ise ikinci kitabımın (Romanımın )çalışmalarına devam etmekteyim.

 

Erdoğan ; Kayıp Zaman diye bir kitap yazmışsınız niçin kayıp zaman ?

 

Hüsrev ; Herkesin bir kayıp zamanı vardır.  Kaç yıl, kaç insan. kimlere, ne kadar harcamışız. Değmediğini, değmeyeceğini bile bile.  Sorduklarında fotoğraftaki insanları, ''bu kim' diye; kayıp zaman olarak göstermişiz. Allah bizi zaman içine hapsetmiş sanki, zamanın başlaması ve bitmesi hayatın başlayıp-bitmesi kişiye göre değişiyor. 

 

Erdoğan ; Psikolojik şiddet nedir biraz bahseder misiniz ?

 

Hüsrev ; Psikolojik şiddet tehlikeli şiddet türüdür. Bu şiddet türü, insanın akıl ve ruh sağlığı üzerine oynar. Psikolojik şiddet çok ciddi bir suçtur.  Maruz kaldığınızı anladığınız anda derhal şiddet kaynağından güvenli bir alana uzaklaşın. Hızla uzmanlardan ve güvendiğiniz insanlardan yardım alın. Konuyu kendinize saklamayın. Korkmayın. Utanmayın. Suçlu siz değilsiniz. Her sorunu çözme gücünüz olmak zorunda değil, yardım sizi zayıf yapmaz, sorunlar sizin olsa da, başkasının olsa da her seferinde sorunları çözmek gibi bir zorunluluğunuz yok. 

 

Erdoğan ;Yani şiddetin gerekçesi olmaz diyorsunuz ? Peki okuyucularınıza şiddet karşısında ne tavsiye ediyor sunuz ?  

 

Hüsrev ; Bir insan bir şeyi neden istemediğini açıklamak zorunda değildir. Sizi sinirlendirmelerine, üzmelerine, tahrik etmelerine, hayatınızı ve sizi değersiz hissettirmelerine izin vermeyin. Şiddeti gösteren siz değilsiniz, kendiniz ya da kararınız ile ilgili geri adım atmayın. İletişimi kesin. Kendinizi size şiddet gösteren kişiye anlatmaya çalışmayın, anlamayacaktır. Kimseye bir şeyi neden istemediğinizi ya da neden onunla aynı şekilde istemediğinizi anlatmanız gerekmiyor. Bu bireysel varoluş hakkınız, özgür iradeniz ve bütünlüğünüzdür, aslında buna müdahale etmekteler. İzin vermeyin. 

Erdoğan ; Bir fotoğrafınız da dünyaca ünlü Lindsay Lohan ‘a kitabınızı imzaladığınızı gördük nasıl oldu ?

 

 

Hüsrev ; İstanbul’da bir imza etkinliğim vardı. standıma geldi kendisiyle orda tanıştık sonrasında kitabımı imzalı istedi.

 

Erdoğan ; Şuan yazmakta olduğunuz ikinci romanınızdan biraz bahseder misiniz ?

 

Hüsrev ; Öncelikle okuyucularım yeni romanımda çok şey bulacak kendi hayatlarından.  Hiç bir duygu boş yere uğramaz hayatımıza… Güven de.. Aşk da…kaybettiğimizi düşündüğümüz an yeniden karşımıza mutlaka çıkacaktır…

 

Erdoğan ; Gençlere tavsiyeniz nedir ?

 

Hüsrev ; Zaman; Allah'ın bize gönderdiği bir öğretmen ve sizde bu öğretmenle iyi geçinin, iyi bir öğrenci olun.

 

Erdoğan ; Son olarak okuyucularınıza özellikle de şiddet görmüş kadınlara bir mesajınız var mı ?

 

Hüsrev ; Diliyorum ki bir gün kadına olan şiddetin her türlüsü son bulur.

Erdoğan ; Bu güzel röportaj için teşekkür ederim ilayda hanım..

Hüsrev ; Ben teşekkür ederim…

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!