ÖNE ÇIKAN HABERLER

Karınca gibi çalışan Kemal Tahir, 108 yaşında
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2018, Çarşamba 01:36 - Son Güncelleme: 14 Mart 2018 Çarşamba, 01:36
Font1 Font2 Font3 Font4Karınca gibi çalışan Kemal Tahir, 108 yaşında
Türk edebiyatının önemli isimlerinden Kemal Tahir, bugün 108 yaşına bastı. Yaşamı boyunca köylülerin sorunlarına kulak kabartan ve edebiyatında hep bu temayı öne çıkaran Kemal Tahir, Doç. Dr. Yunus Emre'ye göre, CHP'de Bülent Ecevit'in yükselişinin de arkasındaki isimdi.

Yaşamı boyunca 19 roman yazan, romanlarında köy insanına, hapishane yaşamına ve Cumhuriyet döneminin siyasal gelişmelerine dikkat çeken büyük yazar Kemal Tahir, bugün 108 yaşında…

13 Mart 1910’da İstanbul’da doğan Kemal Tahir’in asıl ismi: İsmail Kemalettin Demir’di. Babası deniz yüzbaşı olan Kemal Tahir, Sultan II. Abdulhamid’in yaverlerinden olan babasının görev sebebiyle ilk eğitimini Türkiye'nin çeşitli yerlerinde tamamladı.

1923'te İstanbul Kasımpaşa’daki Cezayirli Hasan Paşa Rüştiyesi’nde mezun oldu. Galatasaray Lisesi’nde 10'uncu sınıftayken öğrenimini yarıda bıraktı. Edebiyata şiirle başlayan ve ilk romanı Sağırdere ile adını duyurmayı başaran Kemal Tahir, avukat katipliği, Zonguldak Kömür İşletmeleri’nde ambar memurluğu yaptı. İstanbul’da Vakit, Haber, Son Posta gazetelerinde düzeltmenlik, röportaj yazarlığı, çevirmenlik görevlerini üstlendi. Yedigün, Karikatür dergilerinde sayfa sekreteri oldu. Karagöz gazetesinde başyazarlık, Tan gazetesinde yazıişleri müdürlüğü yaptı.

1938'de Nâzım Hikmet’le beraber Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde ‘askeri isyana teşvik’ suçlamasıyla yargılandı. 15 yıl hapse mahkum oldu. Çankırı, Çorum, Kırşehir, Malatya ve Nevşehir cezaevlerinde yattı.

 

KÖYLÜ SORUNLARINA SIRT ÇEVİRMEDİ

12 yıl sonra 1950’de genel afla özgürlüğüne kavuştu.İstanbul’a döndükten sonra bir süre İzmir Ticaret gazetesinin İstanbul temsilciliğini görevinde bulundu. ‘Körduman’, ‘Bedri Eser’, ‘Samim Aşkın’, ‘F. M. İkinci’, ‘Nurettin Demir’, ‘Ali Gıcırlı’ gibi takma isimlerle gazetelere tefrika aşk ve macera romanları, senaryolar yazdı. Fransızca çeviriler yaptı.
6-7 Eylül olayları sırasında tekrar gözaltına alındı. Harbiye Cezaevi’nde 6 ay yattı. Çıktıktan sonra 14 ay kadar Aziz Nesin'le birlikte kurdukları Düşün Yayınevi’ni yönetti.

İlk kitaplarında daha çok köy ve köylü sorunlarına eğilen yazar, daha sonra Türk tarihine merak salarak yakın Türk tarihi hakkındaki incelemelerine dair romanlar yazdı.

 

ECEVİT’İN YÜKSELİŞİ KEMAL TAHİR’LE AÇIKLANABİLİR

Siyasetle yakından ilgilenen Kemal Tahir, CHP tarihi üzerine araştırmaları ile dikkat çeken Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yunus Emre’ye göre, başta Bülent Ecevit olmak üzere CHP yönetici sınıfını derinden etkileyen bir isim… Doç. Dr. Yunus Emre, Kemal Tahir için, ”CHP'nin ve Bülent Ecevit'in 1970'lerdeki yükselişi Kemal Tahir etkisi ile açıklanabilir” diyor.
1960 yılından itibaren ekmeğini tamamiyle kaleminden çıkaran Tahir, 21 Nisan 1973’te İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.

TRT’de yazar arkadaşları Kemal Tahir’i anlatırken, Haldun Taner’in şu tanımlaması dikkat çekiyordu: Karınca gibi çalışan bir yazar…

 

Eserleri

Romanları: 
Sağırdere
Körduman
Rahmet Yolları Kesti
Köyün Kamburu
Yedi Çınar Yaylası
Kurt Kanunu
Yorgun Savaşçı
Yol Ayrımı
Esir Şehrin İnsanları
Esir Şehrin Mahpusu
Kelleci Mehmet
Bozkırdaki Çiçek: Köy Enstitüleri
Büyük Mal
Namusçular
Karılar Koğuşu

Öykü
Göl İnsanları

Notlar 
Kemal Tahir’in Notları

Mektup
Kemal Tahir'den Fatma İrfan'a Mektuplar

Ödüller
1960:Dost dergisi anketi:Yılın en iyi romancısı
1967-1968:Yunus Nadi Roman Armağanı Yorgun Savaşçı
1968:Türk Dil Kurumu Roman Ödülü Devlet Ana

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!