ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kaç kuşak geçerse geçsin unutulmayacak kıymetlimiz…
Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2017, Pazar 13:53 - Son Güncelleme: 24 Eylül 2017 Pazar, 13:53
Font1 Font2 Font3 Font4Kaç kuşak geçerse geçsin unutulmayacak kıymetlimiz…
"Vücudumu değil fikirlerimi benimsediginiz sürece ben yaşıyorum.." - Zeki Müren -

Eski ve yeni Türkiye'ye panaromik olarak bakmak Zeki Müren'le başlar. Mevcut Türkiye koşullarında makyaj yapan, parlak kostümler giyen, affedersiniz "kırık" gibi kibar konuşan bir sanatçının kabul görme ihtimali nedir?

 

Üstelik bu kişi gerçek bir sanat icra ederken, yani pop kültürün parçası olmayı değil sanatçı olmayı tercih etmişken? Öyle günümüzdeki eşcinsel veya trans figürler gibi insanların günlük banal eğlencesi olan bir magazin mezesi olmayıp, sanatıyla tüm Türkiye'nin gönlünde hakiki bir yer edinmiştir Zeki Müren.

 

Zeki müren gibi devler ölümsüzdür. Sanatı, devrimleri, karakteri ile asırlarca yaşayacaktır bu insan. Ama Zeki Müren'i ne öldürecek derseniz toplumun çoğunda süratle artan hoşgörüsüzlük, farklılıklara tahammülsüzlük, ayrımcılık, homofobi, ırkçılık, mezhepçilik gibi garabetler üstadın uğruna yaşadığı her değeri her ama her gün tekrar tekrar öldürmektedir. 
 

Türkiye'nin siyasi tercihe göre, dini seçime göre, cinsel yönelime göre birbirinden ölümüne nefret eden kutuplara bölünmeden önceki son figürlerindendir Zeki Müren. Bu bağlamda sadece müzik tarihine değil, türk toplumunun yaşadığı dönüşümün görülmesi açısından Türkiye Cumhuriyeti tarihine damga vurmuş bir figürdür.?
 

Huzur içinde yatsın.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!