BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
  Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
 • Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da romanına dair ipuçları verdi
  Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da romanına dair ipuçları verdi
 • Ressam Vincent Van Gogh kulağını neden kesti? Van Gogh şizofren mi dahi miydi?
  Ressam Vincent Van Gogh kulağını neden kesti? Van Gogh şizofren mi dahi miydi?
 • Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı yeni filmine 470 bin euro destek
  Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı yeni filmine 470 bin euro destek
 • ”Türk’ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk” Romanının Yazarı Hani Astolin ile Röportaj
  ”Türk’ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk” Romanının Yazarı Hani Astolin ile Röportaj
 • Yazar Yiğit Caner Ertoşi Kimdir?
  Yazar Yiğit Caner Ertoşi Kimdir?
 • THE  FRENCH DREAM’S ARMOR: MACRON  
  THE  FRENCH DREAM’S ARMOR: MACRON  
 • Türk öğrenciye Cannes’dan ödül
  Türk öğrenciye Cannes’dan ödül
 • ‘Dara Antik Kenti üç yıl içinde UNESCO Listesi’ne girecek’
  ‘Dara Antik Kenti üç yıl içinde UNESCO Listesi’ne girecek’
 • Kutsal Emanetler’in gizli yolculuğu belgesel film oluyor
  Kutsal Emanetler’in gizli yolculuğu belgesel film oluyor
YAZARLAR

S. Serra S.Serra ERDOĞAN
S. Serra ERDOĞAN / Genel Yayın Yönetmeni
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2018, Pazar 02:33 - Son Güncelleme: 3 Haziran 2018 Pazar, 02:35
Font1 Font2 Font3 Font4İnsanlık Başladığı Noktada

 

Milyarlarca yıl öncesinde galaksimiz oluşmaya başladı. Güneşimiz, ardından üzerinde yaşadığımız bu gezegen. İnsanoğlu olarak uzun bir geçmişe sahip olamadık. Değişen iklimsel koşullar, canlıların predatörlüğü bizi birçok defa alt etti, ama elimizden geldiğince önlemler almaya, yeni durumlar keşfetmeye çalıştık. Öğrenme aşamamız binlerce yılımızı aldı. Bunları bilmeye çalışmamız daha uzun.

 

Göbeklitepe, denildiğinde akla gelen birçok şey olabilir. İnsanların söylediklerini okumuş, yapılan araştırmaları takip etmiş olabilirsiniz, ama hiçbiri ne anlama geldiğini açıklamayacaktır. Göbeklitepe, bizim yani insanoğlunun yeni bir başlangıç yapması, değişen koşullara ilk kez radikal uyumlar oluşturmaya çalışmasıdır. Resimlerinden, yazılarından gördüğünüz hiçbir şeyi yakınına gidip, olduğu topraklara bastığınızda bulamayacaksınız, çünkü binlerce yıl öncesinde burada yaşayan insanların ne düşündüğünü keşfetmeye çalışırken bulacaksınız kendinizi. Hangi insanlarla aynı toprak parçasına bastığınızı, hangisiyle aynı havayı soluduğunuzu, hangisiyle aynı Güneş altında yandığınızı. Renksiz bir film içerisinde, binlerce yıl öncesine dönmüş bulacaksınız kendinizi. Bir bakacaksınız etrafınızda dolaşan insanlar göreceksiniz. Kocaman taşları taşıyanlar dışında, üzerine resimler yontmaya çalışanlara rastlayacaksınız. Nasıl taşıdıklarına şaşırırken, neye göre kazıdıklarını anlamaya çalışacaksınız. Kimisi sizin gibi oturup hafif tepeye, olan biteni izleyip bilgi verecek. Kimisi de neyin yanlış olduğunu ve neden bunların dikili olduğunu anlatmaya başlayacak.

 

Göbeklitepe, insanlar için değişimin, Dünya’da yer bulmanın, başlangıcın yeri. Günler geçecek. Olduğunuz noktayı düşündüğünüzde aklınıza burası gelecek. Belki büyük büyük dedelerinizle aynı toprağa ayak bastığınızı, aynı taşın üzerinde dinlendiğinizi, aynı duvara bakarak dualar ettiğinizi hatırlayacaksınız. Dikili taşların arkasında kocaman bir ruh taşıdığını düşünüp, geldiğiniz durumla gurur duyacaksınız.

 

Özetle, insanlığın Dünya ve doğa ile verdiği mücadeleyi kazanmaya başladığı yerdir Göbeklitepe. Bitkileri anlamayı, hayvanları uslandırmayı, doğanın değişen döngüsünü takip etmeyi, Güneş’in tutulmalarını, Ay’ın girdiği şekilleri, inanmayı ve bir arada yaşamayı anlamlandırdığı ve öğrendiği yerdir. Bu yüzden önemlidir. Bu yüzden bastığınız anda hissedersiniz hiçbir arkeoloji kitabında bu bilgilerin olmadığını. Neyin nereden doğduğu, nereden battığı yoldaşınız olur. Önünüzü ilikler, saygıda kusur etmezsiniz. 

 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN