BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
  Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
 • Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da romanına dair ipuçları verdi
  Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da romanına dair ipuçları verdi
 • Ressam Vincent Van Gogh kulağını neden kesti? Van Gogh şizofren mi dahi miydi?
  Ressam Vincent Van Gogh kulağını neden kesti? Van Gogh şizofren mi dahi miydi?
 • Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı yeni filmine 470 bin euro destek
  Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı yeni filmine 470 bin euro destek
 • ”Türk’ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk” Romanının Yazarı Hani Astolin ile Röportaj
  ”Türk’ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk” Romanının Yazarı Hani Astolin ile Röportaj
 • Yazar Yiğit Caner Ertoşi Kimdir?
  Yazar Yiğit Caner Ertoşi Kimdir?
 • THE  FRENCH DREAM’S ARMOR: MACRON  
  THE  FRENCH DREAM’S ARMOR: MACRON  
 • Türk öğrenciye Cannes’dan ödül
  Türk öğrenciye Cannes’dan ödül
 • ‘Dara Antik Kenti üç yıl içinde UNESCO Listesi’ne girecek’
  ‘Dara Antik Kenti üç yıl içinde UNESCO Listesi’ne girecek’
 • Kutsal Emanetler’in gizli yolculuğu belgesel film oluyor
  Kutsal Emanetler’in gizli yolculuğu belgesel film oluyor
YAZARLAR

Serdar BOZDOĞAN
Serdar BOZDOĞAN / Araştırmacı Yazar
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2017, Pazar 01:17 - Son Güncelleme: 29 Ekim 2017 Pazar, 01:17
Font1 Font2 Font3 Font4İnsan Kaynakları Devletin Milli Güvenlik Teminatıdır

 

Bütün sistemler mutlak suretle insan hayatını kolaylaştırmak ve belirli politikalar ekseninde kanalize ederek belirtilen istikamette ilerlemesini sağlamak için kurulur. Burada önemli olan husus insan hayatını kolaylaştıran sistemler teorik olarak kurgulanırken sahadan haberdar uzmanlar aracılığı ile inşa edilmelidir.  Nitekim sistemi kuran da insan olduğunu göz önüne alacak olursak insanca ve insancıl dengeler gözeterek hazırlanan stratejilerin politikaya dönüştürülmesiyle birlikte başarılı sonuçlar elde edilecektir. Devleti devlet yapan insandır.  Devleti işlevsel bir şekilde dönüşüme sevk ederek çark düzeni kuran insandır. Devletin hizmet kaidesinde ki temel amaç insandır.  Buradan anlamamız gereken unsur mutlak suretle kutsal sayılan Eşrefi mahlûkat olan insandır. İnsan Kaynakları hususunda başarı standarttı yükselten ülkelerde;

 

 • Demokrasi ve insan hakları ilkesi
 • Hukuk ve adalet ilkesi
 • Eğitim, sağlık, kültür ve medeniyet ilkesi
 • Emniyet, güvenlik ve diplomasi ilkesi

 

Yüksek seviyededir. Bu olumlu gelişmeler ile araştırma geliştirme ve teknolojik dönüşüm üniteleri daha verimli ve nitelikli bir şekilde gerçekleşmektedir. Dünya yalnızca bizden ibaret değildir, farklı coğrafyada farklı iklimler ve bu diyarlarda yaşayan toplum ve milletlerin kurdukları devletler ve bu devletlerin icra ettiği dengeler vardır. Devlet stratejisinde hayata haiz politikalar hazırlarken bunu kişisel değil, genel anlamda dünya konjonktüründeki dengeleri gözeterek teorik önermeler eşliğinde plan ve programlar yapılmalıdır. Bu ilke ve prensipler içeride hareket ederek güçlü ve kuvvetli bir devlet stratejisi hayata geçirilirken bunu sağlayan devlet görevlisinin aklının, fikrinin ve zihninin milli olması lazımdır.

 

En iyi insan kaynakları uygulamaları ile desteklenen kurum kültürü ile uyumlu mükemmel insan kaynakları oluşturarak, kuruluşu vizyona taşıyacak süreçlerin yönetimine katkı sağlayacaktır.

Bütün bu saydığımız olumlu politikaların inşa ve icra edilmesi için insan kaynakları hususunda beyin göçünü ve zihin körelmesini önleyecek devlet politikaları ile genç nüfusumuzdan oluşan genç beyinlerin ve sıhhatli zihinlerin milli kazanımların artışında öncü rol oynadıklarını göreceğiz. Devletimizde milli güvenliğin teminatı olan insanlarımızın kıymet ve değeri korunup liyakat ilkesi ekseninde güçlenecektir.

 

1980’lerden itibaren çoğu benzer teknolojiyi ve yöntemleri kullanan işletmelerin üretim, pazarlama ve finans alanlarında elde ettikleri başarılar arasında fark yaratan en önemli unsurun insan olduğu fark edildi. Bu nedenle de insanın bir işletme örgütü için önemini vurgulamak üzere personelden daha geniş anlam ifade eden ‹İK kavram› kullanılmaya başlandı. Hızla değişen dünyada insan kaynakları yönetim süreçlerindeki söz konusu değişimi fark edemeyen ve hala geleneksel yönetim anlayışında ısrar eden kuruluşlar, farkında olmadan adım adım kendi sonlarını hazırlamaktadır.

 

İnsan kaynaklarının diğer kaynaklarla birlikte nasıl sağlanacağına, nasıl istihdam edileceğine ve nasıl yönlendirileceğine ilişkin kavramsal bir çerçeve sunar. Bu çerçeve içinde yer alan faaliyetlerin tümü, işletmenin kısa, orta ve uzun vadeli amaçlarını gerçekleştirmesini, çalışanların ihtiyaçlarının ve beklentilerinin karşılanmasını ve aynı zamanda işletmenin sosyal sorumluluklarını yerine getirmesini sağlayacak şekilde planlanmalı, örgütlenmeli, yönlendirilmeli, koordine ve kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra insan kaynakları yönetimi çerçevesinde örgütte insan odaklı bir kültür geliştirilmelidir. İnsan kaynakları devlet güvencesi altında korunarak beyin göçünün yurt dışına intikali ve daha da önemlisi yasadışı örgütler tarafından sömürülerek zihinlerinin köreltilmesi engellenecektir. İnsan kaynakları devletin milli güvenlik teminatıdır.

 

İş hayatında ki yoğun zaman akışına rağmen araştırmamıza bilgi ve deneyimi ile katkı sunan insan kaynakları yöneticisi Sayın Melisa KAVAK hanımefendiye teşekkürler.

 

 


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN