ÖNE ÇIKAN HABERLER

İlayda Hüsrev ile Röportaj
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2017, Pazar 23:09 - Son Güncelleme: 29 Ekim 2017 Pazar, 23:11
Font1 Font2 Font3 Font4İlayda Hüsrev ile Röportaj
İlayda Hüsrev'le yeni romanı Kayıp Aşk ve Aşk üzerine röportaj...

 

S. Serra Erdoğan :Aşkı bize anlatabilir misiniz ?

İlayda Hüsrev : Herkese yaşadığı duyguya aşk diyor ama herkes başka yaşıyor bu mereti bu duygunun bir tabiri yok, bir kalıbı yok bu yüzden aslında olmayan, oldu sanılan bir duygu. 

Stefan Zweig bilinmeyen bir kadının mektubunda aşkını anlatmaya çalışan kadın karakterin ağzından şöyle der:

"Kapımızda pirinçten yapılma küçük bir göz deliği vardı ve bu yuvarlak delikten senin kapın görülebiliyordu. İşte o göz deliği, benim dünyaya açılan gözümdü."

 

 

Kayıp Aşk kitabınızdan bahseder misiniz ?

Bazen 'hayatta daha ne yaşayabilirim ki?’ diye düşünürüz.
Bize göre her şey yaşanmış, olmuş, bitmiş, ötesizdir. Halbuki ne kadar da önyargılıyız. Hayat bir kelebeğin kanadında rengarenk, bir kuşun kanadında özgür, bir yağmur damlasında ferahlatıcı, bir gökyüzü gibi sonsuzdur…
 

Bu kitabı okumaya başlamadan önce kapatın gözlerinizi ve düşünün; En son ne zaman üstünüze başınıza bulaştıra bulaştıra  dondurma yediniz ya da en son ne zaman âşık oldunuz sadece bir kez gördüğünüz birine, bütün duyularınızı ayaklandırırcasına?.. Sadece elinizde ruhunuzun bağı, kalbiniz varken ne zaman aldınız onu elinize en cesur halinizle?
Ta ki bir cevap bulduğunuzda hayal edin gizliliğinizi ve neleri bırakabileceğinizi…
Bu kitabı okurken bulacağınız birçok şey olacak kendinizden, hayatınızdan. Diyar diyar dolaşırken 'ben yapar mıydım?' diyeceksiniz.
Ama önyargılı olmayın… Hiçbir duygu boş yere uğramaz hayatımıza; Güven de, aşk da… Kaybettiğinizi düşündüğünüz an yeniden bir şeyler mutlaka karşınıza çıkacaktır.

 

 

 

insan hayatı boyunca kaç kez aşık olabilir?

Bir? belki iki. 
Beğenebiliriz, hoşlanabiliriz belki de sevebiliriz ama hep bir mesafen olur, mantığın devrededir. Oysa aşk; şuur yitimi. Ansızın ve hesapsız, sorgusuz sualsiz, mesafesiz. Kayıp bir parçan varmış da onu bulmuşsun gibi. Eksikmişsin de tamamlanmışsın hali.

 

 

Arzu ve aşk size ne ifade ediyor ?

Arzu ve aşk kan kardeşler. Kimi zaman ikiz. Yine de asla gerçek ikiz (tek yumurta ikizi) değil. Arzu tüketme isteği demektir. İçmek, yiyip yutmak, sonra da sindirmek  yok etmek demektir. Arzu başkalığın varlığından başka kışkırtıcıya gerek duymaz. Aşk ise özen göstermek ve özen gösterilen nesneyi koruma arzusudur.

 

 

Çoğu insanın "e ama biter tabiiiii , ama 2 seneymiş ömrüüü amaan en fazla 6 ay " dediği oluyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Biterse bitsin, su akacak diye içmeyelim mi? Anı yaşamayı seven ve öğreten herkese selam olsun… Biterse bitsin bitene kadar son damlasına kadar içeceksin ki beraber alınan o nefesin hakkını vermiş sayılsın.

 

 

 Aşkta insan olarak pişme imkanımız var mıdır ?

Her aşk, ayrılık ihtimalinin gizli sezgisiyle yaşanır. Bu da aşkın çalışma biçimidir. Kaybetme korkusu ile aşk başlar ve korkunun duyulması da aşkın biteceğinin anlaşıldığı andır. Tatlı aşk değil ama acı aşkla insan oluruz. 

 

 

Son olarak okuyucularınıza aşkla ilgili söylemek istedikleriniz nelerdir ?

Bazıları için uyandığında hatırlanmak istenmeyen bir kabus, bazıları için ise uyandığında o gün tamamen güzel geçmesine sebep olacak denli muhteşem bir rüyadır aşk. Uyandığında gerçekliğide biter, inandırıcılığıda bunu asla unutmayın..

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!