BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • AYASOFYA TÜRKÜSÜ
  AYASOFYA TÜRKÜSÜ
 • Tüm dualar Mirac’a..
  Tüm dualar Mirac’a..
 • Corona / Wuhan Virüsü
  Corona / Wuhan Virüsü
 • AZILI ÇAĞDAŞLAR / BATI İLE DOĞU ARASINDA ÇAĞDAŞLIK
  AZILI ÇAĞDAŞLAR / BATI İLE DOĞU ARASINDA ÇAĞDAŞLIK
 • SEVGİMİN GİTTİ YERDE ( Dünyadaki tüm çocuklara ithafen…)
  SEVGİMİN GİTTİ YERDE ( Dünyadaki tüm çocuklara ithafen…)
 • Yazar Savaş Çeçen ile Röportaj
  Yazar Savaş Çeçen ile Röportaj
 • Bensiz Kaçış
  Bensiz Kaçış
 • Acının Merkez Üssü Elazığ & Malatya
  Acının Merkez Üssü Elazığ & Malatya
 • Deprem !
  Deprem !
 • Sessiz veda…
  Sessiz veda…
YAZARLAR

Seçkin ÇAKMAK
Seçkin ÇAKMAK
Eklenme Tarihi: 5 Temmuz 2018, Perşembe 00:37 - Son Güncelleme: 5 Temmuz 2018 Perşembe, 00:37
Font1 Font2 Font3 Font4İdam Cezası Geri Getirilsin !

 

 

 

Ankara’nın Polatlı ilçesinde kaybolan 8 yaşında ki Eylül YAĞLIKARA’NIN bir elektrik direğinin dibinde cansız bedenine ulaşılması sonucu acı bir şekilde manşet olarak tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Öncelikle Allah Ailesine sabr-ı cemil ihsan eylesin. Ülkemizin başı sağolsun bir daha böyle vahşi bir olay yaşanmaması temennisini diliyoruz. Ancak Eylül ne ilk oldu ne de son olacaktır. Ne yazık ki toplum içinde bu tür vahşeti icra edebilecek karakterde canavarlarmış habis ruhlar mevcuttur. Fırsatını buldukları an insan canını ve onurunu çok rahat bir şekilde harcayabilirler, peki caydırıcılık nerede? bu canavarlaşmış insanları yapacakları suçtan korkutacak ne var. Elbette yeni nesillere Allah korkusunu aşıladığımızda bu tür vahşeti akıllarından bile geçirmeye haya edeceklerdir. Ya Allah korkusu olmayanları caydıracak olan nedir? Kesinlikle kısastır. Dişe diş, kana kan, cana can ve bedel ödetmektir.


 

İdam veya ölüm cezası devletler tarafından uygulanan en sert cezalardandır. Dünya da birçok ülke idam cezasını uygulamaktadır. Özellikle ABD, Çin ve Rusya’da hala idam ve ölüm cezası yürürlüktedir. Türkiye’de ise 2004 yılından itibaren tüm suçlarda idam cezası kaldırılmıştır. Bu büyük bir gaflet ve dalalettir, İdam cezası muhakkak geri getirilmelidir. Kasıtlı olarak biri, hunharca insan canına kastedecek ama idam edilmeyecek! Küçük bir çocuğa tecavüz edecek hunharca katledecek ve minik Eylül’ün başına geldiği gibi bir vahşeti yapacak ama gereken cezayı görmeyecekler. Bu resmen adaletin uyguladığı adaletsizliktir. Yüce kitabımız Kur’an Kerim’in Bakara suresi 179. Ayetinde geçen; ‘’Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki (bu hükme uyarak) korunursunuz.’’ hükümleri çok açık bir şekilde idam cezasının dinen uygun ve hak olduğunu ortaya koymaktadır.

 

İdam cezasının adilane bir şekilde kanıt ve delilleri ortadayken yargı sonucu verilmesinden sonra uygulama yönünden hiçbir aykırı yönü bulunmamaktadır. İdam cezası en azından mağdur olan insanların acısını dindirmesine vesile olan bir karardır. İdam cezasını gericilik veya çağdışılık olduğunu söyleyenler bilmelidir ki asıl gericilik ve çağdışılık hunharca ve vahşice insanların canına ve onuruna kastetmek ve kastedenleri hak ettiği ölçüde cezalandırmamaktır.

 

Evet! Minik Eylül’ün başına gelen vahşet ne ilk oldu ne de son. Son olmasını temenni etsek te son olmayacaktır. Bu yüzden idam cezası getirilerek suçlular hakkettiği muameleyi görmelidir. Bu suçu işlemeyi planlayanlarda sonucu düşünerek ya caymalı ya da intihar hükmünde suçun sonunda akıbetlerinin idam sehpası olacağını bilmelidir.

 

Ateş düştüğü yeri yakar. Minik Eylül’ün başına gelen bu acı olay karşısında ailesinin yaşadıklarını hissetmeyen insanlar sözde vicdan yaparak idam cezasına karşı çıkmaktadır. Bu tür olaylar kendi başlarına gelse muhakkak en büyük çığlığı atacak olanlar sözde vicdan yapanlardır. Nasreddin hocanın damdan düştükten sonra  ‘’bana damdan düşeni çağırın benim halimden o anlar.’’ Dediği gibi bu olayın acısını yaşayan ailesine idam hükmü konusunda hak vermeli ve bir an önce idam cezasının tekrardan yasalarımızda yer almasını sağlamalıyız.

 

Kendilerini kurtarmak adına her türlü yasayı ve kanunu ışık hızıyla hazırlayan ve kabul eden, değerli hükümet mensuplarına çağrımız bir an önce ellerini vicdanlarına koyarak bu adaletsizliğe dur demeye ve idam cezasını süratle tekrardan yasalarımızda yer almasını sağlamaya davet ediyoruz. Sadece biraz kendi evlatlarına baksınlar ve bu acı olayın kendi başlarına geldiklerini bir an olsun düşünsünler ve hayal etsinler. O zaman canı yanan aileyi az da olsa anlayacaklarını ve bu hükmün icrasının adilane olduğunu kabul edeceklerine inanıyoruz.

 

İdam geri getirilmelidir.

 

Katiller, tecavüzcüler, vatan hainleri ve benzeri canavarlıkları icra edenler ibret-i alem asılmalıdırlar.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN