ÖNE ÇIKAN HABERLER

Harika Bir Tarihi Roman
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2018, Çarşamba 03:35 - Son Güncelleme: 28 Şubat 2018 Çarşamba, 03:35
Font1 Font2 Font3 Font4Harika Bir Tarihi Roman
İnsan eline aldı mı, bir anda kendini bir efsanenin içinde buluveriyor, aslında günümüzde başlayan ve ta geçmişte yaşanmış bir sırra uzanan…

Bazı romanlar vardır, en hassas değerlerimiz üzerine yazılmış olduğu için, söylemek istediği aslında iyi bir şey olsa bile, yanlış anlaşılır!

Millet olarak tabu yaptığımız, hakkında en ufacık bir yorumu kaldıramadığımız değerlerimiz var.

En azından benim, üzerine söz söyletmeyeceğim, bir laf edilse panter kesileceğim ve hemen savunmaya geçeceğim derin milli değerlerim var!

Çanakkale Zaferi de bulardan biri elbette!

Uğruna onca film, belgesel yapılsa, kitaplar, destanlar yazılsa yine de yetmeyecek ölçüde büyük bir kahramanlık öyküsü; hayatım boyunca her duyduğumda göz yaşlarına boğan, tüylerimi diken diken eden ve üzerine söylenecek ne çok şey olan Çanakkale Türküsü; onca şehit, geçit vermeyen, kendini bu vatana feda eden, siper eden onca askerin efsanesiyle büyüdük hepimiz çocukluğumuzdan beri…

Kelimelerimin anlatmaya yetmeyeceği hislerim çoğu zaman dolup taşıyor gözlerimden adını bile duysam Çanakkale’nin…

İşte tam da bu yüzden çok değerli ya bu kitap!

Milletimiz için bu kadar önemli bir yeri olan Çanakkale Zaferi’ne çok başka bir pencereden bakıyor Uzun Beyaz Bulut Gelibolu romanı.

İnsan eline aldı mı, bir anda kendini bir efsanenin içinde buluveriyor, aslında günümüzde başlayan ve ta geçmişte yaşanmış bir sırra uzanan…

Yeni Zellanda’lı genç bir kadının, atalarının izlerini sürmek için Gelibolu’ya gelişiyle başlayan hikaye, bizi alıp Çanakkale Savaşı’na; orada yaşanan milli mücadeleden çok, kayıp giden insan hayatlarına; kendi mücadelesi için değil, milletinin mücadelesi için hiç değil, başka bir devlet tarafından cepheye gönderilmiş Anzak askerlerinin içine düştüğü anlamsızlığa götürüyor…

Okurken milli duygulardan sıyrılıp hikayenin akıcılığına öyle kaptırıyorsunuz ki kendinizi hem bir Anzak askerinin yerine koyabiliyor, hem bir Türk yiğidi oluyor, hem de gece çöküp ateş kesilince cephede kurulan insani ilişkilerle duygudan duyguya geçiyorsunuz.

Yaşadığınız, öğrendiğiniz, bulunduğunuz yerin çok üstünde ve çok ötesinde, sadece insan olarak değerlendirirken olanları, göz yaşlarınıza hakim olamıyorsunuz çoğu zaman…

 

Bu kitap bize Çanakkale Destanı’nı anlatmıyor aslında. Bu kitap, insanlık var olduğundan bu yana yaşanan savaşların, sebebi ne olursa olsun, her türlü savaşın, sonucunda zafer bile kazanılmış olsa, efsaneler bile yazdırmış olsa, insan hayatına nasıl zarar verdiğini, nasıl yıkımlar yarattığını, yaşamı nasıl da param parça ettiğini anlatıyor!

Bu kitap, savaşın kaybedeni, kazananı olmadığını, aslında her defasında kaybedenin “insanlık” olduğunu gösteriyor.

Bunu yaparken bizim için çok kıymetli ve bir o kadar kayıplar verdiğimiz tarihi zaferi zemin yapıyor kendine. İşte bu yüzden de eleştiriliyor kimilerince… Çünkü Çanakkale Zaferi bizim için kutsal bir dava, asla üstüne söz söylenemeyen, oysa ki kitap, kahramanlık destanı anlatmıyor! Savaşta yitip giden insan hayatlarından dem vuruyor!

Kitabı beğenerek okuyan benim gibi bir okuyucunun yorumuysa şu, milli duygularımızı bir yana bırakıp insani duygularla okunması gereken, kesinlikle okunması gereken harika bir tarihi roman karşımızdaki!

Hele ki Çanakkale Şehitlerimizi andığımız, zaferimizin 100.yılını kutladığımız bu günlerde okunması belki biraz daha anlamlı. Okurken o günleri yaşıyormuşcasına iliklerinize kadar hissedeceğinizden, burnunuzun direğinin sızlayacağından kuşkum yok.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!