ÖNE ÇIKAN HABERLER

Goethe’nin Başyapıtı ; Faust
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2017, Pazartesi 02:20 - Son Güncelleme: 2 Ekim 2017 Pazartesi, 02:21
Font1 Font2 Font3 Font4Goethe’nin Başyapıtı ; Faust
Ağır bir kitaptır. Mübarek ilmek ilmek işlemiş resmen, bu kadar uzun yıllar boyu üzerinde çalıştığına değmiş.

 

Şeytanla insanın ilk anlaşma öykülerinden… Faust denemeleri Avrupa'da 16. yüzyılda Christopher Marlowe'la başlamış; Goethe tarafından en bilinen varyantı yazılmıştır. Şeytanı temsilen mefisto ve bilgi bunalımına düşmüş Faust'un iddialaşmasını anlatır. İçinden birkaç alıntı : Önce bilge şeytanımızdan geliyor;
 

Mefisto : Hayatın gerçeği bu! Her mutluluğun bir acı ve her çekilen acının bir de mutlu tarafı vardır. 
 

Faust : Ne giyersem giyeyim yine de bu fani dünyanın acısını çekeceğim! Hayatımı sadece oyunla geçirecek kadar genç ve arzusuz yaşayamayacak kadar da yaşlı değilim. Dünyanın bana verebileceği ne kaldı ki? Hayatım boyunca hep aynı nakarat. Sabahları korku ile uyanıyorum. Acıyla karışık gözyaşı dökerim, geçip giderken hiçbir isteğimi yerine getirmeyerek, içimdeki bir sevinci, yüreğimin yaratıcılığını türlü engellerle yaralayan gündüzü görünce! Gece olduğunda ise, yatağıma korkularımla uzanmak zorunda kalıyorum. Ne var ki yatakta da rahat yok, kötü rüyalar korkutmaya devam eder beni! Yüreğimdeki tanrı derinden etkiler beni. Ancak tüm benliğime ve gücüme hükmeden akıl, dışarda beni harekete geçiremiyor! Bu nedenle hayat benim için bir yük gibi. Ölüme özlem duyuyor ve hayattan nefret ediyorum sanki.

 

 

Dünya edebiyatının köşe taşlarındandır. Yüzyıllar geçse dahi her zaman var olacaktır. Geçmişten gelip sonsuz geleceğe uzanan kitaplardan biridir. İngilizler için shakespeare'in hamlet'i ne ise, Alman edebiyatı için de Goethe'nin Faust'u odur.
Başucundan ayrılmaması gereken kitaplardan…


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!