ÖNE ÇIKAN HABERLER

Göbeklitepe’yi dünyaya tanıtan Prof. Dr. Klaus Schmidt anılıyor
Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2022, Cumartesi 19:45 - Son Güncelleme: 23 Temmuz 2022 Cumartesi, 19:46
Font1 Font2 Font3 Font4Göbeklitepe’yi dünyaya tanıtan Prof. Dr. Klaus Schmidt anılıyor
İnsanlığın başlangıç yeri var sayılan Göbeklitepe üzerinde yıllarca tetkik ve incelemelerde yapan ve tüm dünya tarafından tanınmasını sağlayan Alman Arkeoloji Enstitüsünden Prof. Dr. Klaus Schmidt, ölümünün sekizinci yılında özel bir etkinlikle 24 Temmuz Pazar günü yarın anılacak

 Şanlıurfa Turizmi Geliştirme AŞ'den yapılan yazılı açıklamada, "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe'nin, ilk kez 1963'te İstanbul ve Chicago üniversitelerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği yüzey araştırmalarıyla gündeme geldiğine işaret edildi.

 

Tarlasını süren bir çiftçinin 1986'da bulduğu heykelin ardından Göbeklitepe'de somut bulgulara ulaşıldığı kaydedilen açıklamada, 1994'te bölgeyi ziyaret eden Alman Arkeoloji Enstitüsünden Prof. Dr. Schmidt'in, Göbeklitepe'deki üst kısımları görünen taşların neolitik döneme ait olduğunu fark ettiği belirtildi. Açıklamada, bunun üzerine 1995-2006'da Şanlıurfa Müze Müdürlüğünün başkanlığında, Schmidt ve ekibinin katılımıyla kesintisiz kazı çalışması yapıldığı bildirildi.

 

Göbeklitepe'yi dünyaya tanıtan Prof. Dr. Klaus Schmidt yaşamını yitirdi -  Keyif Haberleri

 

Kazı başkanlığının 2007'de Prof. Dr. Schmidt'e verildiği belirtilen açıklamada, "Bu dönemde Göbeklitepe'de gerçekleşen kazılarda insanlık tarihi için önemli ipuçları ortaya konuldu. Göbeklitepe'nin keşfedilmesinde ve tanıtılmasında çok emeği bulunan Klaus Schmidt, bu yıl da unutulmadı" ifadelerine yer verildi.

 

urfahizmet.com/wp-content/uploads/2022/07/fedallar...

 

Açıklamada, Schmidt anısına Valilik koordinatörlüğünde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Şanlıurfa Müze Müdürlüğü ortaklığında, Haliliye Belediyesi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Urfa Bisiklet Topluluğu Spor Kulübü ve Urfasiklet Bisiklet Spor Kulübü destekleriyle 24 Temmuz Pazar günü "Klaus Schmidt'in İzinde Göbeklitepe’ye Pedallıyoruz" etkinliğinin düzenleneceği kaydedildi. 

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!