ÖNE ÇIKAN HABERLER

Franz Kafka’yı Özlemle anıyoruz…
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2018, Pazar 23:57 - Son Güncelleme: 3 Haziran 2018 Pazar, 23:57
Font1 Font2 Font3 Font4Franz Kafka’yı Özlemle anıyoruz…
Kafka, yaşamını, zihnindeki soru işaretlerine hasretmiş bir insan olarak uyarıyor: avucumuzda tutabileceğimiz kadar katı bir şey olmayabilir istikrar. İnsan doğasının derinliklerinde fokurdayan, asitli, çözündürücü bir şeyler vardır ve adına ölüm dürtüsü ya da yıkıcılık denen bu şey istikrarı yok edebilecek, ayaklarımızın altındaki toprağı kaydırabilecek kadar da güçlüdür. Huzur içinde uyu.

Hikayeye göre günün birinde Franz Kafka rutin yürüyüşlerini yaptığı parkta küçük bir kıza rastlamış. Kız ağlıyormuş. Oyuncak bebeğini kaybetmiş ve bu onu oldukça üzmüş.

 

Kafka bebeği onun yerine aramayı önermiş ve ertesi gün aynı noktada buluşmak üzere sözleşmişler. Bebeği bulamaması üzerine Kafka küçük kıza bebeğin ağzından bir mektup yazmış ve buluştuklarında kendisine okumuş: “lütfen benim için kederlenme, dünyayı görmek için uzun bir yolculuğa çıktım. Sana başımdan geçenleri anlatacağım.” bu birçok mektubun ilkiymiş.

 

Kafka küçük kızla her buluştuğunda sevgili oyuncak bebeğin hayali maceralarını özenle yazdığı mektuplardan ona okurmuş. Küçük kız da bu şekilde avunurmuş. Derken gün gelmiş, görüşmelerin artık sonu gelmiş. Kafka son görüşmede küçük kıza bir oyuncak bebek getirmiş. küçük kız, aslından oldukça farklı olan oyuncak bebeğe şaşkınlıkla bakakalmış. Bebeğe iliştirilmiş bir not küçük kızın şaşkınlığını gidermiş: “yolculuğum beni çok değiştirdi.” uzun yıllar sonra, artık bir yetişkin olmuş olan küçük kızımız, gözü gibi baktığı bebeğinin, gözünden kaçırdığı bir çatlağının içine sıkıştırılmış bir mektup bulur.

 

Kısaca şöyle yazmaktadır: “sevdiğin her şeyi er ya da geç kaybedeceksin, ama sonunda sevgi başka bir surette geri dönecek…

 

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!