ÖNE ÇIKAN HABERLER

Franz Kafka’nın Dönüşüm kitabı
Eklenme Tarihi: 23 Eylül 2017, Cumartesi 16:33 - Son Güncelleme: 23 Eylül 2017 Cumartesi, 16:33
Font1 Font2 Font3 Font4Franz Kafka’nın Dönüşüm kitabı
Kafka demiş ki: Ailenizin ya da toplumun biçtiği rolü oynamak zorundasınız, artist kaprisi yapamazsınız, çünkü böyle bir hakkınız yok. O rol oynanacak! Aksi halde dışlanmanız o kadar kolay ve çabuk olur ki silinip gitmeniz mutluluk verir.

Bir sabah yatağınızda gözlerinizi açtığınızda kendinizi bir böceğe dönüşmüş olarak bulduğunuzu hayal edin. Size nasıl davranması gerektiğini bilmeyen aile fertleri… İnsan iradesinin ve özgürlüğünün günden güne yok oluşu… Anlayabilen için, çok şey anlatmış aslında bize kafka.

 

Bir insan sistem içerisinde nasıl değersizleşir ve hatta asimile olur ? Sorusunun cevabını vermiş kitapta…

 

Sistem eleştirisini yaparken kendini bir böceğin yerine koyması da, ayrıca irdelenmesi gereken bir hadisedir bana göre.
 

Her iyi yazar aynı zamanda çok iyi bir gözlemcidir, buna hiç şüphe yok. Ama sanki bazı yazarlar diğerlerinden biraz farklıdır. jack london'un white fang isimli kitabını okuduğumda bu farklılığı hissetmiştim ilk defa. Biir köpekle empati yapıyordu, onun yerine koyuyordu jack london kendini kitapta. 
 

Ama bu kitabı okurken anladığım şey; köpekle empati yapmak nispeten daha kolay galiba. Çünkü insan, evcilleştirebildiği hayvanlarla iyi-kötü iletişim kurduğundan onlarla empati yaparken de fazla zorlanmıyor.

 

Düşünüyorum, bir insan bir böcekle nasıl böyle kusursuz bir empati kurabilir ? Ya ortada ciddi bir böcek fobisinin olması gerekli (insanlar fobilerine büyük merak duyarlar.) Ya da bir böcekle uzun bir süre birlikte yaşanmış olması. Üçüncü bir ihtimal yok gibi.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!