ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ernest Hemingway / Yazmak Üzerine
Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2018, Perşembe 23:05 - Son Güncelleme: 5 Nisan 2018 Perşembe, 23:05
Font1 Font2 Font3 Font4Ernest Hemingway / Yazmak Üzerine
Yazmak Üzerine, Ernest Hemingway’in yazar olmak isteyenlere ya da bir şeyleri nasıl yazmalıyım sorusu olanlara, ders biteliğinde öğütlerini barındırdığı, güzel bir güzel bir eseri. Böylesi büyük bir yazardan, öneri alabiliyor olmak büyük bir olanak. Hemde kendisini kaybedeli bu kadar zaman olmasına rağmen.

Yazmanın, çok net çok geçerli kurallarının olduğunu düşünüyor yazar. Bu kuralların değişmez ve sabit olduğunu da savunuyor. İlk başta elbette bu biraz sert bir yapı olarak dikiliyor karşımıza. Fakat okudukça demek istediğini daha iyi kavramış oluyoruz. Kişisel olarak bakarsak konuya zaten anlaşmak oldukça zor. Ama böylesi büyük bir yazarın ne için böyle dediğini anlamak için önce onu okumak, ne dediğini anlamak, sonrasında ise kendi fikirlerimizle örtüşmediği yerleri kendi kendimize tartışmalıyız diye düşünüyorum. Zaten bir anda kestirip atmak, okuyan bir kimse için doğru bir tarz değildir. Öyle değil mi?

 

Örneğin yazarın yaşam felsefesi de olan bir kaç öğüdüne bakalım;

 

“Kısa cümleler yaz. Her zaman kısa bir cümleyle başla. Dinamik bir dilin olsun. Pozitif ol, negatif olma.”

 

Bu söz zaten hemen hemen her insanın yapması gereken önemli bir ders. Pozitif olmak her zaman artı bir puandır. Özellikle de çevrenize de yansıtmanız ve çevrenizde ki negatif kimseleri bu yolla savuşturmanız ya da onlara da ders veriyor olmanız hem sizin, hemde toplum için çok önemli. Bu tip insanların nasıl kötü sonuçlara neden olduklarını hepimiz biliyoruz.

 

“Kullandığın dil yaşadığın zamana ait olmalı, yoksa işe yaramaz.”

Tabi yaşadığın dönemin dilini yazman gerekiyor. Fakat burada anlatılmak istenen yüzeysel bir kullanılm tekniği değil elbette. Yaşadığın zamandan verdiğin örnekler, ileri ki dönemlerde de kullanılabilir birer ders niteliğinde ya da anlatımı olması gerekli. Elbette her okuduğumuzdan ders çıkaracağız diye bir kanun yok. Her okunan bir şey vermeyebilir. Bu biraz o yazının ne yapmaya çalıştığı ile alakalı.

 

Bu ve bunun gibi öğütleri çıkartıp alabileceğiniz bir kitap. Şimdiden iyi okumalar.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!