BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • <strong>Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj</strong>
  Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj
 • Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
 • Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
  Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
 • Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
  Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
 • Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
  Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
 • Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
  Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
 • Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
  Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
 • Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
  Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
 • Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
  Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
 • Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
  Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
YAZARLAR

Kerim Mete
Kerim METE / Yazar - Ziraat Mühendisi
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2018, Pazar 02:36 - Son Güncelleme: 22 Nisan 2018 Pazar, 02:36
Font1 Font2 Font3 Font4Erken Seçim

Okunur mu, okunmaz mı hiç umrumda değil. Söz benden çıktıktan sonra ister bir kişi, ister milyonlar okusun diyeceğimde, elbette çok okunması fark eder ama sahiden söylüyorum önemli değil. Sanal ortamda dünyanın her köşesinden insanların yazıya ulaşabileceğini anlatmak istedim.

 

Ülkem de seçim var hem de yaklaşık 16 ay öncesine alınmış bir erken seçim. ABD Dişişleri Bakanlığı sözcüsünün bu konudaki açıklamasını duyduğumda hiç şaşırmadım tabii ki de, zira aklım erdiği günden bu güne kadar ülkemi kim yönetmiş veya yönetmeye çalışmış ise her dönemde ülkeme dışardan müdahalelerle ayar vermeye kalkışan batılı dost dediğimiz ülkelerin varlığını hissettim. Bu konuda ki en büyük sitemim evvela demokrasinin beşiği olduğunu savunan batıya olur ki; Batı kendi içerisinde bir olay karşısında, aldığı önlem veya kararların aynısını alan Türkiye ye empati kurmayı denemeden  çifte standart kuralını devreye sokarak Türkiye’nin kararını olumsuz ve negatif sonuçlar doğuracağını peşinen söylemesidir.

ABD nin insan hakları sözleşmeleri mevzuatı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmelerinden daha katı kurallar içermesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmelerinin de kendi içerisinde farklı, Türkiye ye farklı  performans kriteri olarak görmesi ise,  rasyonel aklın anlayabileceği  bir şey değildir. Fransa da iki yıl önce yaşanan terör olaylarının başlangici ile alınmış olan olağan üstü hal kararının halen sürdürülmesine karşın, çok daha büyük ve sadece bir terör örgütü ile tehlike altında olmadığımız ülkemizin Olağan Üstü Hal kararını saygı ile karşılamanın  batılı dostlarımızdan beklenmesini bırakın bir tarafa, bu kararların mevzuatında bile sadece terör örgütlerine uygulanmış olması yani halka uygulanan bir kişi hak ve özgürlükler kısıtlaması olmamasını olumlu görmediklerini biliyoruz.

 

Seçimlerin Olağan Üstü Hal şartlarında yapılmasının Milli İradenin tecelli ettirilmesinde hiçbir engel oluşturmadığı  neredeyse herkes tarafından bilinmesine karşın, dışarıdan sufle alan bazı iç siyasilerin seçim sonuçlarına ipotek koymalarının işaretleridir. Bu yüce millet buna asla izin vermeyecektir. Vallahi de  seçimlerin özgür şartlar altında yapılması  ve isteyen istediğine oy vermesi demokrasının bir öğesinden biri ise, en güzel demokrası ülkemizde yaşanmaktadır diyorum. Neden mi diyorum. Etrafımda tanıdığım bir çok ailede üç farklı partiye oy vereceğini söyleyen aile bireylerini görüyorum.

 

Gelelim erken seçim kararına, bence erken seçim asla olmaması gereken ve seçimlerin zamanında yapılması lazım gelen bir konudur. Ancak erken seçim kararı alındığı veya bu konuda alınması gereken karar aşaması konuşulmaya başlanıldığında bunun adı erken seçim değil artık, zamanında yapılması gereken seçim halini alır. Zira Dünyanın en büyük 16. Ekonomısı olan ülkmizin piyasaları her gün daha kontrol edilemez hal alır, belirsizlik daha da sıkıntıya düşer. Ve erken seçimin en erkene alınması ise ayrı bir isabetli karardır. Bazı partilerin hazır olmadığı görülmüş olması o partilerin iç sorunu olmasından öteye farklı şeylerle yorumlanması da doğru değildir.

Birkaç tespitim ;

 • AB başta olmak üzere ABD ‘nin  aslında  dedikleri ve istedikleri  gibi ekonomik anlamda güçlü, demokrasi anlamında üst seviyelerde olan Türkiye olmasını istemiyorlar.
 • Türkiyeye engel olabilecek tüm araçların ırk, dil ve din farklılıkları gözetmeksizin desteklenmesi, bu araçların asla demokratik ve ulus anlamlı desteklerle değil sadece oyun bitene kadar desteklendiği görülmektedir.

Türkiye'yi seven ülkemin güzel vatandaşları sizi ve ülkenizi kimse sizden daha çok sevmeyecektir.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN