ÖNE ÇIKAN HABERLER

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En büyük Oyun Yazarı ; Çehov
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2017, Pazartesi 01:59 - Son Güncelleme: 2 Ekim 2017 Pazartesi, 01:59
Font1 Font2 Font3 Font4Dünyanın Gelmiş Geçmiş En büyük Oyun Yazarı ; Çehov
Bir öyküsünden anlamlı bir alıntı; "... bir söz ne kadar derin ve ince olursa olsun çok mutlu ve çok mutsuz olanlara önemsiz gelir, onları tatmin etmez. Bu yüzden aptallıklar hep çok sevinçli veya kederli zamanlarda yapılır, aşıklar birbirini en iyi sessizken anlarlar, mezarın başında yapılan ateşli, hararetli bir konuşma da yalnızca yabancıları duygulandırır, ölenin yakınlarına soğuk ve ehemmiyetsiz gelir." Anton Pavloviç Çehov

Kısa öykünün temelini atan dünyanın en önemli yazarlarından Çehov. Çoğu rus yazarın yaşamı gibi sert bir aile ortamında yetişmiş, çocukluğunda çektiği sıkıntıları kısa öykülerinde bolca yer vermiştir.

 

Aynı zamanda tıp doktordur, daha çok doktor mu yoksa yazar mı o nokta yine kendinde saklı. Kendisi ne düşünür bilemem. 44 yaşında hayata gözlerini yuman öykü üstadı ardında bir çığır açarak dünyadan göçüp gitmiş.

 

Tiyatro oyunları, yüzlerce kısa ve uzun hikaye yayınlamıştır. Bugün bile hala dünyanın önde gelen yazarları arasında başat bir yerdedir…

 

Çehov hikayelerinde gözüme çarpan bir şey, karakterlerin vicdanıdır. Gayet ilginç gelir bu. Karakter her türlü haltı yedikten sonra vicdana gelir. Özellikle de çehov'un aşk üzerine yazdığı hikayelerde ortaya çıkar bu.

 

Karakterlerin duygusal bir tutarsızlıkla bocalamasını öyle güzel resmeder ki Çehov. Bir kenara masumu koyar, bir kenara güçlüyü, bir kenara aşığı… Sonunda vicdana gelip perişan olur aşık.

 

Şahane bir mekanizma yaratır Çehov. Bir hikayesinde kadın küçük gördüğü kocasını defalarca aldatır sonra kuş palazı olur bu yüce gönüllü adam ölür, kadın öyle vicdana gelir ki, kocasının ölüsüne sarılıp o da ölmek ister. Aslında adam kendine bilerek kuş palazı bulaştırıp intihar etmiştir.

 

Tolstoy'un "tekniği benden daha iyi" dediği yazardır Çehov !

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!