ÖNE ÇIKAN HABERLER

Don Kişot – Flix
Eklenme Tarihi: 8 Ekim 2017, Pazar 01:17 - Son Güncelleme: 8 Ekim 2017 Pazar, 01:18
Font1 Font2 Font3 Font4Don Kişot – Flix
Anlamak bazen çok zor olabilir bizler için. Her insan için. Ama görmek belki de anlamamız için gereken o bir kaç saniyeyi bizlere verir.

Son zamanlarda okuduğun en iyi çizgi roman uyarlaması hangisi diye soran olursa cevabım şüphesiz Don Kişot olacaktır. Flix tarafından hazırlanmış çalışma hakikaten övgüyü hak ediyor. O kadar güzel o kadar ince düşünülmüş bir kitap ki ne desem bilemiyorum. Hikayenin anlatımına, günümüze uyarlanmasına, ara ara verilen cevaplara ve tabi ki çizimlere kadar herşey tam olması gerektiği gibi.

 

Bir insanın gözünden görmek dünyayı nasıl olur? Hem de bu insana deli damgası çoktan yapıştırılmışsa. Çok daha güzel olur değil mi? Neyi nasıl algıladığını anlar, neyden neyi çıkarttığını ve neye göre hareket ettiğini görürüz. Anlarız demiyorum dikkat ederseniz. Anlamak bazen çok zor olabilir bizler için. Her insan için. Ama görmek belki de anlamamız için gereken o bir kaç saniyeyi bizlere verir. Belki o gözlerden bakınca dünyaya, belki görürüz ne kadar zor olduğunu bizler için basit görünenlerin. Belki şu sapıkça yargılamadan, aptalca önyargılarımızdan, mide bulandıran hırslarımızdan arınır, öyle düşünmeye başlarız. Belki bırakırız artık sonu olmayan savaşlarımızdan. Boşa denilen ama boşa olmayanları görür, dolu olarak görünenlerin ise ne kadar boş olduğunu anlarız belki. Bir deli, bir tuhaf, bir farklı diyerek kestirip atmak yerine, bütünü görmeye çalışırız.

 

Don Kişot’tan uyarlanan bu çizgi romanda kahramanımız Alonso Quijano oldukça yaşlı bir kimse. Yaşlı ve yalnız bir kimse. Eşini kaybetmiş, kedisini kaybetmiş, saygınlığını kaybetmiş bir yaşlı kimse. Ama o bırakmamış hayatı hala bir şeyler yapmakta. Kötü olduğunu düşündüğü şeylerle savaşmakta. Onların üzerine bisikletiyle gitmekte. Bu konuda bir de yardımcısı var. Kendisi gibi hayal perest bir torun. Evet torunu Sancho Panza rolünü üstleniyor burada. Onuda bir bisikleti var. Eşşek yerine üç tekerlekli bir bisiklet. Sonra ilerlerde iki tekerlekli oluyor ama.

 

Fazla söze inanın ihtiyacı yok bu kitabın. Alınmalı ve okunmalı. En sevdiğim diyaloglardan birini de alıntılamak istiyorum;

 

Doktor:
“Neden burada olduğunuzu biliyor musunuz?”

 

Alonso Quijano
“Neden burada olduğunuzu siz biliyor musunuz?”

 

Anlamlar üstünde bir anlam çıkartmak o kadar mümkün bir durumda ki bu iki satırda, anlatmak yerine anlaşılmasını beklemek çok daha yerinde bence.

 

İyi okumalar.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!