BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
  Yazar Nuray Dülgar ile Röportaj
 • Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da romanına dair ipuçları verdi
  Quentin Tarantino, Bir Zamanlar… Hollywood’da romanına dair ipuçları verdi
 • Ressam Vincent Van Gogh kulağını neden kesti? Van Gogh şizofren mi dahi miydi?
  Ressam Vincent Van Gogh kulağını neden kesti? Van Gogh şizofren mi dahi miydi?
 • Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı yeni filmine 470 bin euro destek
  Nuri Bilge Ceylan’ın Kuru Otlar Üstüne adlı yeni filmine 470 bin euro destek
 • ”Türk’ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk” Romanının Yazarı Hani Astolin ile Röportaj
  ”Türk’ün Gizlenen Bilgisini Arayan Türk” Romanının Yazarı Hani Astolin ile Röportaj
 • Yazar Yiğit Caner Ertoşi Kimdir?
  Yazar Yiğit Caner Ertoşi Kimdir?
 • THE  FRENCH DREAM’S ARMOR: MACRON  
  THE  FRENCH DREAM’S ARMOR: MACRON  
 • Türk öğrenciye Cannes’dan ödül
  Türk öğrenciye Cannes’dan ödül
 • ‘Dara Antik Kenti üç yıl içinde UNESCO Listesi’ne girecek’
  ‘Dara Antik Kenti üç yıl içinde UNESCO Listesi’ne girecek’
 • Kutsal Emanetler’in gizli yolculuğu belgesel film oluyor
  Kutsal Emanetler’in gizli yolculuğu belgesel film oluyor
YAZARLAR

Seçkin ÇAKMAK
Seçkin ÇAKMAK
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2020, Pazar 03:37 - Son Güncelleme: 26 Ocak 2020 Pazar, 03:37
Font1 Font2 Font3 Font4Deprem !

Tüm Türkiye Elazığ sivrice ilçesinde yaşanan 6,7 büyüklüğünde ki depremle sarsıldı.

Deprem konusunda acı hatıraları olan milletimiz tekrardan depremi tartışır hale geldi. Tabii bu arada ortaya çıkan HAARP manyaklarıyla beraber iyice her kafadan ses çıkmaya başladı. Özellikle bu HAARP delisi insanlar sürekli şer odaklarının bir şekilde hedef ülkelerde yıkıcı etkisi olan depremleri yapabildiklerini iddia ederek hiçbir bilimsel teknik dayanağı da bulunmadan Dünyamız kurulduğundan beridir meydana gelen doğal afet depremi, bir silah olarak kullanılabildiğini ikna etmeye çalışıyor çok ilginç… Bu cahil tabakayı es geçerek gündemimize odaklanırsak Elazığ depremiyle beraber acı gerçeklerle tekrardan karşı karşıya kaldık. Milletçe maalesef umursamaz bir haldeyiz…

Kapımızda duran ‘’ Büyük İstanbul Depremi ‘’ her geçen gün yaklaşmakta ancak sadece tedbir boyutundan ziyade hamasi nutuklar atmaktayız…

Her geçen gün tehlike kapıda…

İstanbul’un altı doğalgaz borularıyla döşeli büyük bir depremde Türkiye’nin çok zor durumda kalacağı çok aşikar! Hatta ekonomik olarak iflas edeceği öngörülmekte…

Türkiye biran önce Dünya da depremlerde ölümcül hasarı en aza indiren ülke; Japonya devletiyle temasa geçerek bu konuda acil eylem planı geliştirmek zorundadır.

Biran önce deprem konusunda ciddi bir çalışma yapılmalı altyapı ve üstyapı tekrardan elden geçirilmelidir. Açıkçası İslam dinine göre çürük bir bina yaparak o binanın deprem sırasında yıkılıp can kaybına neden olması bir cinayet ve o binayı yapan müteahhit katildir. Bu nettir… İsteyen gerçek alimlere bunu sorabilir. Her platformda bunu herkesle tartışabilirim.

Japonya’da çok şiddetli depremler olmasına rağmen orada ölümcül hasar çok az gerçekleşiyor. Büyük diri fay hatlarının olduğu bir coğrafya da konumlanan ülkemizin deprem konusunu hafife alması kabul edilemez. Japonya ile muhakkak işbirliğine gitmeliyiz.

Ayrıca 1999 büyük depreminden sonra Kültür Bakanlığının yayınladığı Japon ve Türk bilim insanlarının ortaklaşa hazırladığı “Deprem Habercisi Olaylar ve Bilimsel Yorumları’’ isimli kitap muhakkak tekrardan okunmalı ve depremin gelmeden önce geliyorum dediğini anlayabilmeliyiz… Kitapta kısaca deprem öncesi garip ve enterasan olayların vatandaşlarımızın bizzat anlatımlarını paylaşıyor ve  insanların bu kitabı okumalarını özellikle tavsiye ediyorum.

Depremle alakalı daha önce ki makalemi ayrıca paylaşıyor; https://www.bcatimes.com/buyuk-istanbul-depremi/ gerçekleşeceğini birçok bilim insanının söylediği ‘’Büyük İstanbul Depremini’’ özellikle vurguluyorum. İnşallah bu depremi çok hafif atlatırız. Çünkü olası senaryolar hiç iç açıcı değil.

Deprem kuşağında olan tüm insanlarımızı kendi çapında tedbir almaya davet ediyorum. Muhakkak bir deprem çantası hazırlamalı ve deprem anında kolaylıkla ulaşabileceğimiz bir yerde bulundurmalıyız. Kendi oturduğumuz apartmanlarda ve çalıştığımız işyerlerinde deprem tatbikatları düzenleyerek hazırlıklı olmalıyız. Deprem sonrasını da hesap etmeli ve gerekirse ikamet ettiğimiz il dışında farklı bir ilde ikamet edebileceğimiz bir barınma seçeneği oluşturmalıyız.  Bilim insanlarımızı muhakkak dinlemeliyiz. Deprem gerçekleştikten sonra uzmanlarımızın dediklerine kulak vermenin hiçbir anlamı bulunmamaktadır. Son olarak cömert insanımızın deprem sonrası gösterdiği yardımseverliği atlayamayız. Gerçekten bizim milletimiz zor zamanlarda gerekli özveriyi göstermektedir. Tüm yardım eden vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

İnşallah büyük ve ciddi bir depremle karşılaşmayız ya da depremin yıkıcı etkisini yaşamayız.

Tekrardan geçmiş olsun Elazığ

Geçmiş olsun Türkiye…


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN