ÖNE ÇIKAN HABERLER

Cüneyt Arkın Vefat Etti
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2022, Salı 15:58 - Son Güncelleme: 28 Haziran 2022 Salı, 16:00
Font1 Font2 Font3 Font4Cüneyt Arkın Vefat Etti
Yeşilçam'ın efsane ismi Cüneyt Arkın, tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında hayatını kaybetti. Sevenlerini yasa bağan haber sonrasında ölüm nedeniyle ilgili detaylar merak ediliyor.

Yeşilçam'ın efsanevi oyuncusu Cüneyt Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş, Ulus'ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınları hastaneye geldi. 85 yaşındaki oyuncu burada hayatını kaybetti. Türk sinemasına damga vuran, yüzlerce filmde rol alan Cüneyt Arkın'ın çok sayıda ödülü bulunuyordu. Usta sanatçı Cüneyt Arkın 85 yaşında kalbinin durması sonucu yaşamını kaybetti. 

CENAZE TÖRENİ NE ZAMAN NEREDE?

Cüneyt Arkın için 30 Haziran'da 10.30'da Atatürk Kültür Merkezi'nde anma töreni düzenlenecek.

Cüneyt Arkın'ın cenazesi, anma töreninin sonrasında, öğlen namazını müteakip Teşvikiye Camii'nde kılınacak namazın ardından vasiyeti üzerine Zincirlikuyu mezarlığında bulunan anne ve babasının yanına defnedilecek 

Usta sanatçı Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

 

CÜNEYT ARKIN KİMDİR?

Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatur'dur. Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir'in merkezine bağlı Karaçay köyünde doğdu. Babası Kurtuluş Savaşı'na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur'dur. Aslen Nogay Türkleri'ndendir. Eskişehir Atatürk Lisesi'nde öğrenim gören Arkın, 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu.

Memleketi Eskişehir'de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy'un başrol oynadığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri sırasında yönetmen Halit Refiğ'in dikkatini çekti. Askerliğini bitirdikten sonra Adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 yılında Artist dergisinin yarışmasında birinci oldu. Bir süre iş arayan Arkın, 1963'te Halit Refiğ'in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde 30 kadar film çevirdi.

1964 yılında oynadığı Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın'ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra yine Halit Refiğ'in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi.

Bu dönemde İstanbul'a gelen Medrano Sirki'nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirdi.

Kısa sürede avantürlü filmlerin en çok aranan isimlerinden biri haline geldi. Kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere değişik türlerde filmlere adını yazdırdı.

 

BCATIMES AİLESİ OLARAK BÖYLESİNE ACI KAYIPTAN DOLAYI AİLESİNE VE TÜRK SİNEMASINA BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUZ.

Cüneyt Arkın (@cuneytarkin) / Twitter


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!