ÖNE ÇIKAN HABERLER

Colonial Fantasies Towards a Feminist Reading Of Orientalism
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2018, Cuma 03:10 - Son Güncelleme: 23 Şubat 2018 Cuma, 03:10
Font1 Font2 Font3 Font4Colonial Fantasies Towards a Feminist Reading Of Orientalism
Yazar kitabının giriş kısmında “fantezi” ve “arzu” kavramlarını tarihsel olarak özgül bir kuruluşa ve kolektif süreçlere gönderme yapmak üzere kullandığı hatırlatmasını yapıyor

Sosyoloji profesörü olan Meyda Yeğenoğlu kitabını İngilizce yazmış ve kitap Türkiye’den önce İngiltere’de basılmıştır. Yazar daha sonra kitabını Türkçe olarak kaleme almış, bir anlamda tercüme etmiştir.
Sömürgeci Fantaziler, Batı’ya özne konumu sağlayan söylemsel dinamikleri, Batı’nın kendi imgesini nasıl kurduğunu, kendini kendisine nasıl temsil ettiğini, Batı’nın seyahat yazınından, antropoloji ve edebiyat metinlerine ait örnekler üzerinden inceliyor. Sömürgeciliği oluşturan bilinçdışı süreçleri ele alarak fantezi ve arzunun sömürgeleştirilen bir kültürle kurulan ilişkide nasıl temel bir rol oynadığını araştırıyor. Bunun yanında Batılı beyaz erkek öznenin isteklerini sorgusuz sualsiz üstlenen feminizme karşı da uyarıyor.
Kitap, “Sömürgeci Söylem: Alan Taraması”, “Peçeli Fanteziler”, “Oryantalist Eksiğin Tamamlanışı: Haremdeki Avrupalı Leydiler”, “Emperyal Özne ve Feminist Söylem”, “Oryantalist ve Milliyetçi Söylem Arasında Kadın ve Peçe Savaşı” olmak üzere beş bölümden oluşuyor. 

 

Yazar kitabının giriş kısmında “fantezi” ve “arzu” kavramlarını tarihsel olarak özgül bir kuruluşa ve kolektif süreçlere gönderme yapmak üzere kullandığı hatırlatmasını yapıyor. Ayrıca şöyle diyor: “Bu çalışma ötekilikle ilgili, ama ötekinin bir etnografyasını sunmayı amaçlıyor. Öznenin ötekine olan bağımlılığını ve borcunu kabul etmesinin zorunluluğu ve öteki ile hâkimiyete dayanmayan bir ilişki kurmasının gerekliliği bu çalışmanın satır aralarında mevcuttur. Böyle bir ilişki ancak Batılı öznenin hegemonik konumunun yapısöküme uğratılmasıyla mümkündür. Bu nedenle, oryantalizmi inceleyen çalışmalar Batılı öznenin kuruluşuna kayıtsız kalamazlar, kalmamalıdırlar.” 

Genel olarak objektif bir bakış açısını yakalayabilmiş üslubuyla Sömürgeci Fanteziler, Batılı öznenin kendini Doğulu (ona göre öteki) üzerinden tanımlayıp kurgulayışını gözler önüne seren, Doğu ve özellikle Doğulu Kadın (Örtülü, Peçeli) hakkındaki yaygın bakış açılarını, önyargıları kırınıma uğratan, Tarih, Sosyoloji ve Felsefe alanında meraklılarının severek okuyacakları bir kitaptır.


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!