ÖNE ÇIKAN HABERLER

Çocuk edebiyatının acı kaybı
Eklenme Tarihi: 7 Haziran 2022, Salı 20:16 - Son Güncelleme: 7 Haziran 2022 Salı, 20:18
Font1 Font2 Font3 Font4Çocuk edebiyatının acı kaybı
Kalp rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi görmesine rağmen yaşamını yitiren ünlü şair ve yazar Mevlana İdris Zengin, 8 Haziran Çarşamba günü Eyüpsultan Camii'nden son yolculuğunu uğurlanacak.

Yazar Mevlana İdris Zengin ahirete irtihal eyledi.

Yazar ve şair Mevlana İdris Zengin 56 yaşında memleketi Kahramanmaraş'ta vefat etti. Hayal Dükkanı, Çınçınlı Masal Sokağı, Sufi ile Pufi, Vay Canına gibi çocuk kitaplarıyla tanınan, birçok dergi ve gazetede şiir, hikaye ve deneme kaleme alan Mevlana İdris Zengin, bir süre önce geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı. Mevlana İdris'in cenazesi yarın (Çarşamba günü) Eyüp Sultan Camii'nde kılınacak ikindi namazını müteakip Mihrişah Valide Sultan Haziresi'ne defnedilecektir.

 

Mevlana İdris Sakarya izlenimlerini yazdı - Medyabar

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayatını kaybeden yazar ve şair Mevlana İdris Zengin ile ilgili bir mesaj paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bugün vefat haberini teessürle öğrendiğim mesai arkadaşım, değerli yazar ve şair Mevlana İdris Zengin kardeşimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Rabbim taksiratını hasenata tebdil eylesin, ailesinin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun, mekânı cennet olsun…" Twitini yayınladı.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da şair Zengin'in vefatına ilişkin paylaştığı mesajda, "'Bir kum tanesiyim ama çölün derdini taşıyorum' diyen, değerli yazar ve şair Mevlana İdris Zengin'in vefatını üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum" Twitini paylaştı.

 

Yazar şair Mevlâna İdris Zengin hayatını kaybetti! Mevlâna İdris kimdir  neden öldü? - Dijital Gaste Kültür Sanat

 

MEVLANA İDRİS ZENGİN KİMDİR?

Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde 1966'da dünyaya gelen Zengin, 1989'da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

İkindi Yazıları, Diriliş, Dergah, Albatros, Geniş Zamanlar ve Gerçek Hayat gibi birçok dergi ve gazetede, şiir, hikaye ve denemeleri yayımlanan Zengin, çocuk edebiyatı alanında da çok sayıda kitap kaleme aldı.

Çocuk Yayınları Danışma ve Yayın Kurulu üyeliği de yapan yazar, yazdığı çocuk kitaplarıyla 1987'de Gökyüzü Yayınları Çocuk Edebiyatı Ödülü, 1998'de Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü aldı. "Tuhaf Adamlar" serisindeki kitapları Almanya'daki bir yayınevi tarafından 9 dünya diline çevrilerek yayına hazırlandı.

İdris Zengin, ayrıca "Asla ve Daima Nuri Pakdil" isimli bir belgeselin metnini yazdı ve konsept danışmanlığını yaptı. Belgesel TRT'de 2010'da yayınlandı.

Sezai Karakoç'un şiirlerinden yola çıkarak yaptığı "Gül Sesleri" isimli şiir belgeseli de 2012'de Diyarbakır'da yapılan "Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu"nda gösterilen Zengin'in, şimdiye kadar Farsça, Almanca, Arapça, Urduca, Macarca dillerine bazı kitapları çevrilerek, kitapseverlerin beğenisine sunuldu.

 

Yazar ve şair Mevlana İdris Zengin vefat etti


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!