ÖNE ÇIKAN HABERLER

Çin; yaşanılabilir gezegen arıyor.
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2022, Cuma 19:40 - Son Güncelleme: 3 Haziran 2022 Cuma, 19:42
Font1 Font2 Font3 Font4Çin; yaşanılabilir gezegen arıyor.
Bu projeyle insanların yaşayabileceği başka bir gezegen aranacak ve bulmak için bir uzay teleskobuyla gökyüzü incelenecek.

A.B.D. ile her alanda olduğu gibi uzayda da yarış halinde olan Çin, insanlara farklı yaşam alanları bulmak amacıyla uzay tabanlı bir teleskopla güneş sistemimizin ötesinde yaşanabilir gezegenleri aramayı planlıyor. Proje gerçekleşirse ilk kez 32 ışıkyılı uzaklıktaki gezegenler incelenmeye başlanacak.

 

Yaşanabilir Gezegen Araştırması (CHES) olarak adlandırılan proje, uzayda Dünya'dan çok da uzak olmayan L2 noktası olarak bilinen bir noktaya yerleştirilecek olan bir uzay teleskopuyla yapılacak.

 

CHES (Closeby Habitable Exoplanet Survey) teleskobu burada 32 ışıkyılı uzaklıktaki Güneş benzeri yaklaşık 100 yıldızı inceleyecek.

 

Projeyi öneren ekip, bu yıldızların yörüngesindeki yaşanabilir bölgede yer alan Dünya benzeri yaklaşık 50 ötegezegen bulabileceklerini umuyor.

 

Proje başarılı olursa, Dünya'dan yaklaşık 32 ışıkyılı uzaklıkta, yaşanabilir Dünya benzeri gezegenlerin aranması için tasarlanan ilk uzay görevi olacak.

 

CHES görevinin baş araştırmacısı Ji Jianghui’ye göre proje, Güneş Sistemi’yle ilgili sorulara cevaplar sunacak.

 

China plans world's 1st nearby habitable planet search with space telescope  : The Tribune India - News Leaflets

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!