BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • <strong>Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj</strong>
  Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj
 • Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
 • Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
  Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
 • Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
  Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
 • Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
  Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
 • Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
  Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
 • Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
  Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
 • Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
  Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
 • Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
  Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
 • Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
  Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
YAZARLAR

Kerim Mete
Kerim METE / Yazar - Ziraat Mühendisi
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2018, Çarşamba 21:48 - Son Güncelleme: 21 Mart 2018 Çarşamba, 21:48
Font1 Font2 Font3 Font4Çalınan hayaller

 

Doğayı, organik yaşamı, ekolojik çevreyi, en önemlisi güvenebileceğimiz ve sağlıkla tüketebileceğimiz besinleri kim sevmez ki..

 

Son günlerde gündemi de meşgul eden bir konu olan “Çiftlik Bank” vakası tam bir trajedi evresinde hayatları acıtırken, birileri komedi sanatına yeni ekoller oluşturacak eserler katmaya çalışmakta. Aslına bakılırsa gülmemek için kendisini tutan insanlardan olamayan bende, çok güldüm bu olaya. Ama olayın bütününe  bakarken hayıflanarak sinirlenmedim de değil. Mesele tam da bir sanal ortamdaki oyunla başladığını unutmuş bugünün seyircileri, trajedi ve komedi sanat eserini kah üzülerek kah gülerek seyretmeye devam ediyorlar.

 

Hayvancılık ne bir oyun kadar basit, nede emek ve zahmetsiz bir haram kazançtır.

Tosuncuk her şeye oyunla başlamış olduğu halde, vatandaşın hayallerini, özlemini ve büyük bir merakı olan çiftlik sevgisini gören biri olarak, her gün yeni yeni oyunlar kurgulayıp oyuncularına, sanalın dışına çıkarmadan, vaatleri gerçek paralar karşılığında satmıştır. Sanal ortamdaki oyuna kendisini kaptıran kişilerin ruh hali noktasındaki gelişmeleri burada tartışacak bilgiye sahip olmadığımdan bu konuyu bilişim uzmanları ile psikologlara bırakıyorum.

 

İnsanlar sanal ortamdan gerçek para vererek bir yıllık ömrü olduğunu söylenen hayvanlardan alıp yine oyun içindeki araçlardan sütünü sağıp yumurtalarını toplayarak para kazanacaklarını hayal etmişler. Belli ki oyun kurucu adam çok zeki, her geçen gün oyuna yeni bir şeyler ekleyerek birazda gerçek yaşamdan birkaç görsel göstererek sözüm onlara yatırımcıların güvenini kazanmaya çalışmıştır. Yatırımcı olduğunu söyleyenlerin savunmalarına bakar isek, 80 bini aşkın insan salak olamaz demelerine karşın benimde bu konudaki cevabım şudur. Demektir ki bazı  insanların kafasındaki akıl ve zeka,  bu kafayı taşıyanlara ait olmazmış.

 

Peki ..   Gelelim bu trajik komedyanın kazandırdıklarına, kaybettirdiklerine. Her şeyden önce hayvancılık mesleği çok kutsal ve helal bir kazançtır. Süt işletmesi veya yumurta tavukçuluğu gibi hayvancılığın alt kollarından hangisi olursa olsun çok büyük emek ve yatırım içeren bir iştir. Hayvana dokunmadan onu sevdiğinizi hissettirmeden gerçek verimi alamayacağımızı bildiğimiz süreçte hele hele sanal ortamlardan hayvancılık işletmesine sahip olmak olsa olsa bu gibi tosuncukların işi olur.

 

 Biz öteden beri savunduğumuz kiralık veya özel sözleşme ile hayvancılık işletmesine ortak olma projesine bu kadar inanmışken, bu gibi kötü amaçlı ve sırf dolandırıcılık hedefinde ilerleyen sahte projeler bizlerin hayallerini çalmıştır.

 

Aslında konuyu basit olarak  incelediğimizde başlangıçta bir oyun gibi başlayan çiftlik bank projesi, öyle zannediyorum ki aşırı ilgi ve talep üzerine sahtekarlık ve dolandırıcılık yönüne evrilmiştir. Hayvancılığın hele hele bu büyük kapasitelerdeki hayvancılığın çok büyük bilgi ve emek ile beraber devletin ilgili bakanlığı (Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı) arasında ortak çalışmayı gerektiren bir proje olması lazım iken kendi çalıp kendileri oynayan bir boşlukta oyun kurmaya devam etmişlerdir. Gittikçe büyüyen ama bir o kadarda ağırlığı altında ezildiğini gören tosuncuk , bir an önce bu işten kurtulmayı kendiside istemiştir.

 

Yada..  Tüm bunları unutun , bu proje bir başka üst aklın bir oyunu ve stratejisi ile kurgulanıp geliştirildiğini düşünün.

 

Ama şunu bilelim ki, insanımız doğayı ekolojik yaşami ve çiftlik hayatını özlüyor ve seviyor. Geriye, bu özlem ve sevgiyi kötüye kullanacak sahtekarların varlığı karşısında, bu özlem ve iyi niyeti güzelliklere kavuşturacak   yüreğinde Allah korkusu olan iyi insanların mücadelesi kalıyor.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN