ÖNE ÇIKAN HABERLER

Böyle Buyurdu Zerdüşt / Friedrich Nietzsche
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2017, Pazartesi 23:38 - Son Güncelleme: 30 Ekim 2017 Pazartesi, 23:38
Font1 Font2 Font3 Font4Böyle Buyurdu Zerdüşt / Friedrich Nietzsche
“Sığ olma da ne olursan ol! Hayatı eğitim değil, sanat sevdirir kişilere”

Bu eseri okuması biraz zahmetli.
Aforizmalarını şiirsel bir anlatım ve dolambaçlı metaforlarla sunduğu için üzerine kafa yormak gerekiyor, diğer taraftan, Nietzche’nin sert kabuğu ve asi, dik, yıkıcı tavrını “insanca pek insanca” yorumlamaya çalışmak da zor, zira anlattığı her şeyi haklı bulurken bu bakış açısı ve acımasız duruşunu bu güne kadar öğrendiklerinizle sindirmeye çalışmak hazımsızlık yaratıyor!

Çünkü Nietzche, Tanrı benim diyor, Tanrı öldü diyor, iyilik tutsaklaştırır, cehennemin yolları iyi niyet taşlarıyla örülmüştür diyor, yeni şeyler yaratmak için var olanı yıkmak gerektiğini söylüyor…

Nietzche, durmadan anlatıyor, durmadan kavga ediyor, insanlığın yarattığı zavallı, avam, dayanılmaz her türlü “küçük düşünce”yi red ediyor, yıkıyor, parçalıyor!

Çünkü bir amacı var tüm hayatın, “Üstinsan” olmak!
Üst insan olmak ve bunu yakalamak için insanın kendinde aşması gereken her türlü küçüklüğü yıkmak gerektiğini söylüyor.

Tüm bunları kitabında yarattığı “Zerdüşt”ün buyrukları ile dile getiriyor, aslında bu kitapta Nietzche, tabir yerindeyse, kendi din kitabını yazıyor, inançsızlıktan doğan… Daha doğrusu sadece ‘kendine inanmak’tan yola çıkan..

Mutlaka alıp okuyun, zihninizde her defasında açılan yeni pencerelere hayretle bakın, başucunuza koyun, dönüp dönüp bir daha okuyun hatta..


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!