BCA Times
  ÖNE ÇIKAN HABERLER
 • <strong>Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj</strong>
  Altın Kalem Ödüllü Yazar Metin ŞAHİN ile Röportaj
 • Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
 • Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
  Yazar Prof. Dr. Dr. Naim Derebaşı ile Röportaj
 • Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
  Yazar Rıdvan Serin ile Röportaj
 • Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
  Yazar İhsan Kutlu ile Röportaj
 • Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
  Yazar Ümmühan Yaşar ile Röportaj
 • Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
  Altın Kalem Ödülleri Sahiplerini Buluyor
 • Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
  Hayatınızı Değiştirecek 20 İnanılmaz Paulo Coelho Sözleri
 • Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
  Abdülhamid Han’ın Altın Saati Açık Artırmada
 • Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
  Berlin Indie Film Awards’tan ”Leyla Hanım” Filmine Ödül
YAZARLAR

Prof. Dr. Bahattin Türetken / Yazar
Prof. Dr. Bahattin TÜRETKEN / Yazar
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2019, Pazar 18:31 - Son Güncelleme: 13 Ocak 2019 Pazar, 18:31
Font1 Font2 Font3 Font4Bir Umut: Türk Teknolojisi

 

 

Dünya’nın İslam ile buluşması Hazreti Peygamberin bir güneş gibi zamana doğması ile birlikte İslam Kültür ve Biliminde önemli gelişmelerin tohumları atılmıştır. 630 yılında Arabistan’da ilk pamuk yetiştirilmiş, 14 yıl sonra değirmen taşlarını döndüren yel değirmenleri İran’da icat edilmiştir. Kimyanın babası Cabir bin Hayyan 722 yılında İran’da doğmuştur. 777 yılında El Fezari ilk evrensel usturlabı geliştiren kişi olmuştur. 780 yılında Matematikçi El Harezmi dünyaya gelmiştir. Cebir ve trigonometrinin geliştirilmesine ve Arap rakamlarıyla sıfır sayısının tanıtılmasına katkıda bulunmuştur. Bundan yaklaşık 6 yıl sonra İslam dünyasında ki ilk aydınlanma olarak bahsedilen Beyt’ül Hikme kütüphane ve bilim merkezi Bağdat’ta kurulmuştur. 795 yılında ise kağıt fabrikası hayata geçirilmiştir.

 

Beytül Hikme’de birçok Yunanca, Hintçe ve Latince eserler çevrilmiştir. Sekizinci asırda Cabir bin Hayyan sülfürik asidi keşfetmiştir. 828 yılında dünyanın ilk iç mekan astronomi rasathanesi Bağdat ya- kınlarında açılmıştır. Yaklaşık çeyrek asır sonra Beni Musa kardeşler ‘Maharetli Cihazlar Kitabı’nı yayımlamışlardır. 858 yılında dünyaya gelen El Battani gökbilimsel ölçümleri büyük bir doğrulukla yapmış ve önemli katkılar sunmuştur. Kızamık ve çiçek hastalığı arasındaki farkı keşfeden El Razi’nin doğumu da bu yıllara rastlar. Dokuzuncu asırda Abbas bin Firnas bir planör yapmış ve kuşlar gibi süzülerek uçmayı başarmıştır. Bu tarih, Batı’da uçak yapıp uçmayı başaran Wright Kardeşler’den 1023 yıl öncesine dayanmaktadır. Hekim ve Cerrah olan El Zehravi Endülüs’te yaşamıştır. Ortaçağ İslam Dünyası’nın önde gelen hekimlerinden olan Zehravi, Cerrahinin babası olarak kabul görür. Zehravi’nin tıbba yaptığı en büyük katkı, hiç şüphesiz 30 ciltten oluşan Kitab al-Tasrif (et-Tasrif) isimli eseridir. Zehravi’nin kullandığı cerrahi alet ve uygulamalar, modern tıbba öncülük etmiştir. İcat ettiği cerrahi aletlerden bazıları günümüzde hala kullanılmaktadır. Dış gebeliği tanımlayan ilk doktor olmasının yanı sıra, hemofilinin kalıtsal doğasını da belirleyen ilk kişidir. Optik bilim alanını büyük ölçüde genişleten ve deneye dayalı bilimsel yöntemi geliştiren İbn’ül Heysem’i yine bu yıllarda görmekteyiz. Heysem daha sonra ‘Optik Hazinesi’ adlı bir eseri kaleme almıştır. Bu eser o yıllarda son derece etkili olmuştur. Ortaçağ’da tıp üzerine yazılmış en büyük eser olan beş ciltlik ‘Tıbbı Kanunu’ eserini yazan İbn-i Sina 980 yılında dünyaya gelmiştir. 11. ve 12. yüzyıllarda, ilk taşınabilir gök küresi Cabir Bin Efla tarafından, hastalıkların tedavisi için kan verme işleminin İbn-i Zuhr tarafından, krank milleri ve su tulumbaları robotik biliminin kurucusu El Cezeri tarafından, akciğer-kalp kan dolaşımı keşfi İbn-i Nefis tarafından gerçekleştirilmiştir. Şöyle ki, bundan 400 yıl sonra İngiliz tıpçısı William Harvey, İbn’ül Nefis tarafından ortaya konan kan dolaşım sistemini açıklamıştır. Müslüman ve Türk bilim insanlarının bu yıllarda yapmış olduğu keşifler Batı’ya ilham olmuş ve aynı yıllarda benzer çalışmaların başlamasının kaynağı olmuştur. 13.ve 14. yüzyılda da benzer keşif ve buluşlar devam etmiş, bunların etkisiyle Batı dünyasında Paris ve Oxford’da üniversiteler kurulmaya başlanmıştır. Şöyle ki, El_Zehravi, İbn-i Rüşd ve İbn-i Sina’nın kitapları tercüme edilip okutulmaya başlamıştır. Johannes Keppler’in 16. yüzyılda dünyaya geldiği ve İbn-ül Heysem’in kitaplarından aldığı ilhamla, Rönesans boyunca optikbilim araştırmacısı haline geldiği bilinen bir gerçektir. Yine bu yıllarda Fatih Sultan Mehmet’in engin dehası, zirve motivasyonuyla İstanbul fethedilmiş, bir çağın açılması vuku bulmuş, Leonaro da Vinci’nin Müslüman ve Türk âlimlerden ilham almasıyla Avrupa Rönesans’ının temelleri atılmıştır.

 

Tarihin sayfalarından saklanamayan bir doğru şudur ki; Avrupa asırlarca karanlık çağda bulunurken, İslam ve Türk dünyası Ortadoğu’dan batıya, Kuzey Afrika’dan İspanya’ya, oradan Hindistan’a ve sonra güneydeki Mali ve Sudan’a yayılmıştır. Bu engin topraklar zamanın medeniyet dünyasının büyük bir bölümünü oluşturmaktaydı. Müslüman ve Türk âlimler daha önceki medeniyetlerin bilgi birikimlerini korumuş, üzerine çalışmalar yapmış ve bir seviye ötesine götürmey başarmışlardır. Bu bilgi, ilim ve Ne yazıktır ki, Avrupa bu meşaleyle aydınlanmayı başarmış, biz ise daha ileriye taşıyacağımız bu birikimi ve bilgeliği maalesef bulunduğu yerde bile tutamaz bir hale gelmişiz. Tarihteki yaptıklarımız ve şu andaki Türk Milletinin eski öncülüklerine duyduğu özlem ile elde ettiği yüksek motivasyon ‘neden birdaha olmasın?’ haklı sorusunu zihinlere düşürmüştür. Evet… neden bu millet tekrar bilim ve teknolojide öncü olmasın? Buna engel nedir? Bunun için neler yapmalıyız?

 

 

Ne zaman ki; bir Alman, bir Hintli, bir Amerikalı doktora eğitimim için ‘Ali Kuşcu Üniversitesi’nden, Fatih Sultan Mehmet Araştırma Merkezinden, Aziz Sancar Laboratuvarlarından veya Yıldız Teknik Üniversitesinden kabul alamadım ama Stanford University, Harward, Oxford’dan alabildim derse işte o zaman bu satırları yazan eller göğe kalkacak, gözler parıldayacak ve kalp yerinden fırlayacak şekilde mutlu ve mutmain olacaktır.


» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN